| EuNumaiEuNumai a întrebat:

Vreau un tratament impotriva cosurilor de pe fata,nu creme sau de-astea, ceva din plante facut cu reteta de mana meahappy

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

1-Se rade coaja la o portocală
2-Se stoarce o lămâie
3-Se pisează bine 5-6 căţei de usturoi
4-Toate ingredientele se amestecă cu 100 gr.de miere
5-Se pun la macerat 4-5 zile la temperatura camerei
se mestecă de cel putin 2 ori pe zi
6-Se aplică seara pe locul cu acnee şi se spala cu apă
călduţă după 30-40 min.În câteva zile se vede efectul!

| MrAngelus a răspuns:

1. Pasta de dinti

Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet

Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere

Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi

Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz

Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.

Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

http://www.mayra.ro/......e-urgenta/

| Hirako a răspuns:

Ce a scris Angelus e corect, dar cel mai eficient este ZINERYT.95% scapa de cosuri in 2 saptamani cu asta, dar recomand sa vezi un medic dermatolog inainte de a aplica orice fel de tratament.

| Mariya5 a răspuns:

Da,si eu am folosit Zineryt, dar ai grija daca iti cumperi sa nu folosesti decat o picatura pe toata fata.Eu ma facu greseala de a folosi mult si mi sa uscat pielea de parca eram batrana(cu riduri) si mi s-a dus toata.Macar am scapat de cosuri, apoi am folosit mai putina si a fost perfect, au disparut cosurile si fata arata bine.Eu iti recomand ca inainte de aplicare sa folosesti un tonic care curata fata in profunzime.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

La mine a durat 8 ani de zile pana am gasit un tratament eficient, care sa m-a scapat de cosuri si puncte negre complet.
Tratamentul il am de la un medic foarte bun, care mi-a dat sa imi cumpar impotriva acneei creme pe baza de cu 100% ulei pur de arbore de ceai de la ( Tea Tree ) de la Thursday Plantation.
Dupa cateva zile de folosire, efectul cremele a inceput sa apara, cosurile si punctele negre s-au uscat si treptat, am scapat de toata acneea.
Din ce mi-a zis doctorul, Uleiul de arbore de ceai(tea tree) este foarte puternic in lupta cu acneea……. Si este dovedit si testat ca 5% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) este echivalent cu 5% benzoyl peroxid.
Diferenta mare este ca uleiul de arbore de ceai are foarte putine efecte adverse in comparatie cu benzoyl peroxid care provoaca foarte multe efecte adverse.

| MeeJenn a răspuns:

Incearca cu drojdie. fa-ti o masca de drojdie (pui intr-o cana o bucatica si o moi cu apa pana faci un gel) si aplici pe fata. o lasi sa se intareasca si dupa 1 ora sa zic te speli. o alta metoda ar fi sa dai cu ou pe fata.un ou zbatut ca pentru omleta. opresti putin intr-o cana si din restul poti sa-ti faci un mic dejun laughing. Bafta!

| Ancuツ a răspuns:

Un sfat simplu care sa nu te afecteze pe parcusul vieti incearca crema de galbenele nu o sa mai ai cosuri doar o piele fina

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Am folosit si eu produsele anti-acnee naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation si sunt foarte eficiente. Eu le recomand, mai ales iti recomand spuma naturala, lotiunea tonica, crema hidratanta si gelul medicinal antiancee.Pup