| andreea964 a întrebat:

Am 23 de ani iar până la această vârstă nu am avut niciun serviciu. Am terminat liceul și o școală postliceală(promoția 2019) pe banii părinților.
Cum as putea sa incep sa mă integrez pe piata muncii?
Cine credeți că m-ar putea chema la interviu daca nu am muncit deloc și oare ce părere și-ar face despre mine?
Sunt disperata pentru că nu reușesc să mă angajez.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te cheama nimeni la un iterviu. Te duci si cauti! Mai poti sa cauti si pe site-urile de munca: Bestjobs.ro, Myjob.ro, HiPo.ro, etc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Desigur ca pot sa te cheme la interviu, chiar daca nu ai muncit deloc. Cine o sa te cheme la interviu? Pai oricine poate sa faca asta, nu conteaza parerea, poate nu o sa isi formeze nicio parere. Si daca isi formeaza ce? Trebuie sa incepi de undeva.
Important este sa iti pui CV-ul la un post, oriunde ai vrea sa te angajezi, sa te interesezi de asta, lucrul nu o sa vina daca nu il vauti happy

Nu trebuie sa fii desiperata, o sa vina si vremea sa lucrezi de... o sa te saturi.

Indiferent ce o sa faci, o sa reusesti si iti urez multe zile cu soare! ^_^

| GabiDumitrescu a răspuns:

In primul rind nu mai fi disperata. Stiu ca e usor de spus si greu de facut, insa trebuie sa ai incredere in tine si in viitor. Pina la angajare ai putea sa te bagi la 1-2 voluntariate, ajuta mult la CV, chiar daca nu ai experienta ca angajat platit. In ce domeniu ai terminat scoala pl?

| andreea964 explică (pentru GabiDumitrescu):

Domeniu sanitar, asistent farmacie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru andreea964):

Ohooo... pai si in domeniul asta tu zici ca nu gasesti? Bine, nu ai zis nici unde traiesti... daca e vorba de un oras de-asta mort gen Faurei sau Nehoiu, poate ar fi cazul sa te duci intr-un oras unde economia totusi se misca.

| Frank51 a răspuns:

Surpriză, mai sunt alți 50.000 de tineri ca tine care surprinzător sunt acceptați la munca. Totul e să vrei.

| Yuoia a răspuns:

Te-ar chema la un interviu daca ai depune o cerere insotita de un Curriculum vitae (CV).
Si-ar forma o parere dupa ce ar discuta cu tine si ar vedea cum te prezinti. Sunt posturi si pentru cei fara experienta (toti am inceput de la zero).
Recomand sa depui cereri in mai multe locuri care crezi ca ti se potrivesc. Dar nu trebuie sa pretinzi un post "sus-pus" daca nu ai experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti lucra de acum. Încearcă Lidl, sau Kaufland.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum nu reusesti? Ai incercat macar? Mergi ca vanzatoare

| blddeea a răspuns:

Buna, o mare parte din tinerii din ziua de azi trec prin aceasta situatie (nu esti un caz izolat). Redacteaza-ti un CV model european, dar sa fie cu datele reale si mergi la pas in diverse locatii in care ti-ar placea sa lucrezi. Ceri sa vorbesti cu administratoarul si ii lasi CV-ul cu rugamintea de a te contacta in cazul in care au nevoie de personal. Ai incredere in tine. Daca iti doresti cu adevarat un job, il vei gasi.