| comedy a întrebat:

.am o intrebare importanta, : pot sa merg de la profilul stiinte sociale, la facultate de informatica? dau funda

Răspuns Câştigător
| thezbx a răspuns:

Eu am dat un test pentru facultatea de matematica informatica din cluj din cadrul ubb. testul a fost la info, cu toate ca stiam programare destul de bine (in sensul ca am luat 9, 50 la bac) nota mea a fost de doar 6 acolo, deci daca nu stii programare calumea, chiar nu ai ce cauta acolo, adica oricum nu intrii.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De mers poti merge, ideea e sa faci fata acolo avand in vedere ca 90% dintre studenti vor veni de la profile mate info si vor avea baze serioase in ceea ce inseamna programare

| Diabolik94 a răspuns:

Daca stii programare, totul e posibil.

| BeeaBeea a răspuns:

Teoretic nu, dar daca ai specializare in asa ceva, e foarte posibil.

| mindmaze a răspuns:

Poti bineinteles, dar la unele facultati se cere sa dai anumite examene de echivalenta. Suna la ce facultate te intereseaza si intreaba-i care e procedura in cazul tau. Nu esti nici primul nici ultimul in situatia asta.

| suntserios a răspuns (pentru mindmaze):

Nu exista conceptul de examen de echivalenta la facultate, nu stiu de unde ai scos treaba asta

| mindmaze a răspuns (pentru suntserios):

Dupa cum a spus si cineva mai sus, exista teste pentru anumite materii care prin natura profilului nu le-ai studiat. De ex: daca vrei sa dai la politehnica si tu vii de la profil de filologie unele facultati te vor pune sa dai test de matematica sau fizica sa vada daca esti la un nivel suficient de avansat. Uita-te ce a comentat si persoana de mai sus referitor la examenul de info pe care l-a dat la UBB.

| suntserios a răspuns (pentru mindmaze):

Ala se numeste examen de admitere si e standard pentru toti concurentii la admitere, Nu te testeaza nicio facultatea doar pentru ca ai venit de la nu stiu ce profil. Admiterea e una singura pentru toti concurentii. Informeaza te inainte sa dai niste raspunsuri de genul sau taci daca nu stii ce spui.

| mindmaze a răspuns (pentru suntserios):

Eu am raspuns din calitatea de persoana absolventa la filologie care a dorit sa dea la poli, la materiale, si se dadea examen de matematica doar pentru cei care veneau de la alte profile decat cel real (asta era la UT Cluj acum ceva ani). Poate depinde si de facultate ce reguli pune, ei au dreptul sa isi stabileasca anumite examene suplimentare daca vor asta. Si la ce profil am ajuns sa studiez, pentru cei care nu veneau de la profil de intensiv engleza i-au pus sa dea examen de limba, deci crede-ma stiu despre ce vorbesc. In plus am precizat in raspunsul initial ca e cel mai sigur sa sune la facultate sa se informeze ce procedura are.