| daana a întrebat:

Am o ultima intrebare. Tocmai am terminat bacul cu note destul de mari, peste 9. Acum trebuie sa aleg facultatea. Stiu ca e cam tarziu, dar am timp sa ma razgandesc. Am fost la profilul filologie(un profil fara niciun viitor). Mereu am fost o eleva constiincioasa. Anul acesta am avut cea mai mare medie din clasa. Acum am de ales intre facultatea de Geografie, Litere, si Medicina-specializarea asistenta medicala.Nu stiu ce sa aleg. In invatamant nu vreau sa lucrez. Mai ramane varinata cealalta. Dar multi mi-au zis ca a fi asistenta in Romania nu e tocmai placut si ca asistentele medicale sunt prost platite si nu sunt respectate. Mereu am fost ambitioasa, dar acum nu mai stiu pe ce drum sa merg. Se merita sa invat 12 ani ca sa ajung o asistenta? De fapt nu sunt 12, sunt 16. Facultatea dureaza 4 ani(de asistente). Din cate am inteles este concurenta mare. Mentionez ca medicina e mult prea grea pentru mine (13 ani), si nici nu sunt suficient de puternica. Nici pentru asistenta nu sunt puternica. Dar o sa ma schimb.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face facultatea de drept sau o academie de drept( dar trebuie sa le ai cu sportul). Si eu vreau sa o urmez si sunt tot pe profil de filologie. Mi se pare foarte interesanta si este buna pentru cei ambitiosiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca daca nu-ti place ori ti-e dezagreabil sa ai de-a face cu sange, urina, fecale, mirosuri ( uneori greu de suportat ) nu e tocmai o idee buna sa te faci asistenta.Plus ca faci 4 ani de "facultate " dar nu vei fi niciodata un om cu studii superioare propriu-zis.Acolo nu inveti nimic in plus, tot ce-ti spune medicul va trebui sa faci, nu ai cum sa te descurci singura niciodata.
Apoi gandeste-te ca vei avea parte de tot felul de oameni, de la rromi care vin cu satra la spital ( cand esti de noapte vei sta incuiata intr-o camera tremurand de frica ), oameni ai strazii fara locuinte care nu se spala cu anii, sunt plini de paduchi si alte alea, pana la tupeisti care te vor trata ca pe o carpa pentru ca ei sunt mari si tari dupa ce au spalat wc-uri in Italia si STIU mai bine ca tine tot! Gandeste-ca ca vei lucra in schimburi, de noapte, nu vei avea sarbatori legale ca toata lumea, nu revelion, nu Craciun.Gandeste-te ac nu poti pleca mai devreme nici macar cu un minut pentru ca exact in minutul ala poate veni cineva care te poate da in judecata pentru ca n-ai fost acolo.
Profilul filologie nu e fara viitor, limbile straine vor insemna intotdeauna un mare atu pentru cine le cunoaste.
Turismul devine din ce in ce mai mult o industrie, asa ca geografia + limbile straine s-ar putea sa te ajute cat se poate de bine.
Sfatul meu e sa faci ceea ce-ti place cel mai mult in momentul asta, in orice domeniu vor urma chestiuni mai greu de digerat, dar daca o iei din prima cu ceva ce nu-ti place n-o sa faci nicio scofala.
Mai tine cont si de parinti si de rude, adica cam pentru. ce domeniu te pot ajuta la un adica...
Nici in invatamant nici in sanatate viitorul nu se intrevede deloc roz din pct de vedere al angajarilor.ba din contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa urmezi o facultate cu profil uman, la fel ca si liceul. Iti trebuie foarte multa chimie si biologie pentru asistenta medicala si e cam tarziu sa te apuci de invatat.

| ◕‿◕ a răspuns:

Ştiinţe sociale şi politice-comunicare si relatii publice