| daana a întrebat:

Am o ultima intrebare. Tocmai am terminat bacul cu note destul de mari, peste 9. Acum trebuie sa aleg facultatea. Stiu ca e cam tarziu, dar am timp sa ma razgandesc. Am fost la profilul filologie(un profil fara niciun viitor). Spun asta pentru ca nu am ce face cu acest profil.-doar profesoara. In orasul meu nici traducerile nu merg. Sunt multe facultati fara viitor(dreptul-se intra cu pile, relatii internationale, etc. ) Stiu de ce spun asta. Mereu am fost o eleva constiincioasa. Anul acesta am avut cea mai mare medie din clasa. Acum am de ales intre facultatea de Geografie, Litere, si Medicina-specializarea asistenta medicala.Nu stiu ce sa aleg. In invatamant nu vreau sa lucrez. Mai ramane varinata cealalta. Dar multi mi-au zis ca a fi asistenta in Romania nu e tocmai placut si ca asistentele medicale sunt prost platite si nu sunt respectate. Mereu am fost ambitioasa, dar acum nu mai stiu pe ce drum sa merg. Se merita sa invat 12 ani ca sa ajung o asistenta? De fapt nu sunt 12, sunt 16. Facultatea dureaza 4 ani(de asistente). Din cate am inteles este concurenta mare. Mentionez ca medicina e mult prea grea pentru mine (13 ani), si nici nu sunt suficient de puternica. Nici pentru asistenta nu sunt puternica. Dar o sa ma schimb.
Voiam sa mai adaug ca pentru mine e foarte greu sa iau de la capat biologie, chimia, mai ales ca trebuie sa dau admitere la biologie (anatomia omului).
E foarte grea, dar daca stiu ca e de viitor si se merita, atunci fac orice sacrificiu. Dar simt ca nu merita si ma chinui degeaba.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de a alege numai in functie de foloasele materiale pe care le-ai putea obtine, eu te sfatuiesc sa alegi in functie de inclinatiile tale, ceea ce-ti place tie cel mai mult, tu te cunosti cel mai bine. De altfel, fiecare judecam in functie de preferintele noastre, care pot sa nu coincida cu ale tale.
Eu sunt jurist(e drept in varsta si cand am intrat eu erau si peste 25 candidati pe loc) si nu inteleg de ce-ti faci atatea probleme cu intrarea intr-o facultate de drept, sunt atatea acum. Si apoi profesia de jurist este una frumoasa si banoasa, daca o sa fii un jurist bun. Eu iti doresc succes si numai bine!

| tyana a răspuns:

Exista in cadrul facultatii de medicina si specializarea asistent medical.Insa exista si scoli postliceale sanitare unde dupa 3 ani iesi tot asistent medical si nici nu ai atata bataie de cap. Vreau sa iti spun insa ca daca o sa lucrezi ca asistent medical trebuie sa faci multe lucruri pentru care poate nu esti pregatita psihic. E usor sa spui ca o sa te schimbi, dar daca esti o fire sensibila o sa fie foarte greu sa faci asta. O sa ai de-a face zilnic cu boala, cu moartea, cu vindecarea insa mai presus de toate iti trebuie rabdare si intelegere pentru oamenii suferinzi, care de cele mai multe ori au asteptari extrem de mari de la tine. Uneori e epuizanta munca, simtind ca nu poti face fata dar nu ai ce face pentru ca alti oameni depind de tine si trebuie sa continui.
In locul tau insa as alege psihologia! E o facultate frumoasa iar meseria de psiholog e bine platita si observ in ultima vreme ca e extrem de cautata.Practic nu exista policlinica privata fara sa aiba si un psiholog.
De asemenea ti-as mai recomanda si kinetoterapia, o alta specializare a facultatii de medicina. Dureaza trei ani si e foarte cautata si bine platita.Se ocupa cu recuperarea medicala prin exercitiu fizic. E o meserie curata si poti avea multe satisfactii.Mult succes.happy

| MusicisMusic a răspuns:

Hi! Eu zic sa alegi literele.Asta ar fi cea mai buna alegere(asa cred eu). Poti deveni, spre exemplu scriitor.succes

| Poinsettia a răspuns:

Mesaj modificat.

| Poinsettia a răspuns:

Geografie in niciun caz, nu ai ce face cu ea. Nu ai ce face, unde sa te angajezi, numai profesoara, ceea ce tu nu vrei, si nici nu-ti recomand. De ce? Pai tocmai ai terminat liceul, cat de respectati sunt profesorii in ziua de azi? Absolut deloc.
Ai de ales intre litere si medicina. Fiecare are partea sa buna si rea.
La litere da multa lume si poate nu intri ca e concurenta mare, salariul, depinde unde te angajezi. In destul de multe locuri. Dar daca te gandesti sa emigrezi, nu e o idee buna.
Cu Medicina e intr-adevar foarte greu, dar daca faci Medicina totusi, inseamna ca nu te gandesti in niciun caz sa ramai in Romania la salariul de mizerie pe care o ia o asistenta. In strainatate iei vreo 2500 euro. Si asta cred ca la inceput. Dar sunt, asa cum ai zis 16 ani de studii, ceea ce, parerea mea personala, nu merita, iti pierzi toata viata.
Eu personal as alege Litere... dar e decizia ta.

| dragutzyka29 a răspuns:

Sa devii asistenta nu merita
e foarte multa munca si nu te plateste cum trebuie
dar daca ai zis ca nu vrei sa te faci profesoara poti incerca in alt oras la o facultatemai buna
alege ce iti place cel mai mult
succes