| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare in legatura cu chiriile din Cluj. Cat ar costa per total sa locuiesc in Cluj in chirie? Am primit un job unde as castiga 1600 lei net pe luna. Nu stiu daca ar fi de ajuns.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cu 1600 lei nici sa nu te gandesti la garsoniera ca efectiv ai sa faci foamea, chiria si intretinerea iti vor manca cea mai mare parte din salariu. Ori gasesti vreo camaruta cu un minim de utilitati intr-o zona centrala/semicentrala ori imparti un apartament de 2-3 camere cu alte persoane, astea ar fi niste variante mai ieftine. Clujul este cel mai scump oras din tara ca piata imobiliara (si nu numai), este sensibil mai scump ca Bucurestiul de exemplu care e doar pe locul 2.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu se poate estima asta...Depinde de marimea locuintei, zona, utilitati etc. ORicum au luat-o razna chiriile in Cluj in ultimul timp. O sa ajunga usor-usor cele mai mari din tara.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Imi trebuie o garsoniera cat de mica, numai cat pentru o persoana. De preferat intr-o zona cat de cat centrala. Am auzit ca 1600 lei nu ar fi de ajuns mai ales ca vine iarna.

| andreia67 a răspuns (pentru Adry05):

Sunt deja cele mai mari din tara. Clujul e deja cel mai scump oras din tara si va continua asa atata vreme cat cererea va depasi oferta.

| Adry05 a răspuns (pentru andreia67):

Auzisem si eu asta dar nu eram 100% sigura de informatie si am zis ca decat sa spun ceva eronat, generalizez putin laughing Multumesc pentru informatie

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Atunci ce ar trebui sa faca cineva care a terminat facultatea si masterul? Sa stea in camin inca ani buni pana are bani suficienti? Cum sa fie asa scump pentru o singura persoana intr-o garsoniera de vreo 12 mp? Proprietarii de chirii chiar trag pielea de pe oameni.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se cauta in permanenta chirii intrucat Clujul devine tot mai ales ca si oras universitar avand in vedere si toate evenimentele de acolo, asa ca proprietarii profita de acest lucru si-si scot mai multi bani. Tu daca ai da in chirie un apartament cu 500 de lei sa zic, si auzi dintr-o data ca ala de langa tine, cu aceladi apartament da cu 700, apoi inca unul, si inca unul, si nu doar ca-si gasesc clienti, au chiar oferte, tie ti-ar mai pasa ca `jupoi pielea de pe oameni` sau de faptul ca ai putea face cu exact acelasi imobil si conditii inca 200 de lei? Suntem totusi intr-o lume unde suntem fiecare pentru el si pentru familia lui. Merita sa pierzi tu 200 de lei pentru o persoana pe care nici n-o cunosti si care maine-poimaine iti poate face vreun rau?