| Tina1999 a întrebat:

As dori o parere despre care e mai ok intre kinetoterapeut sau asistenta medicala, de preferabil de la cineva care a studiat asa ceva sau inca este la facultate sau post liceal. Vreau sa aflu in ce consta cele doua, daca e greu la kinetoterapie in special cu sportu cum este la facultate? Care dintre cele doua e o meserie mai frumoasa?

Răspuns Câştigător
| Goddess23 a răspuns:

Eu am terminat postliceala de asistente medicale, e placut daca iti place sa intri in contact cu oamenii bolnavi si tristi. Trebuie sa fii puternica si sa nu te lasi prada emotiilor pentru ca risti sa nu iti faci meseria cum trebuie. In ce priveste salariul deocamdata nu e satisfacator fiind la inceput dar va mai creste iar daca lucrezi pe timp de noapte si sectii cu risc atunci se pune ceva in plus la salariu. La kineto e la fel de placut, se axeaza mult pe anatomie si invatarea tuturor muschilor si oaselor. Lucrezi in mediu curat, placut si bineinteles dispui si de timp liber iar salariul e tot ca la asistente medicale plus ce mai faci tu suplimentar daca faci tratament acasa.

9 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Daca nu te vezi facand injectii si perfuzii bolnavilor, atunci mergi pe kinetoterapie. Facultatea de kineto nu e grea, anatomia e baza ambelor job-uri.depinde ce iti doresti tu, ori sa vindeci persoanele facandu-le tratament medicamentos, pentru asta alegand meseria de asistent medical, ori sa ii vindeci prin masaj si gimnastica recuperatorie, ambele meserii sunt frumoase.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna! Eu iti recomand kinetoterapia. Prietenul meu lucreaza in domeniu si ii place f mult. A ajutat oameni care erau leguma sa se puna pe picioare si are o satisfactie enorma.

Din punct de vedere financiar, e asa si asa. Lucreaza la o clinica medicala si are salariul de 1000 de lei. Dar, are pacienti la care se duce la domiciliul acestora in afara orelor de munca iar veniturile sale ajung undeva la 5000 de ron pe luna.

happy

| Tina1999 explică (pentru GoldenZenith):

Si pot merge la kinetoterapie la postliceala nu neaparat la facultate?

| GoldenZenith a răspuns (pentru Tina1999):

Da. din cate am inteles se face si postliceala pentru asa ceva. tu sa inveti meserie si sa ti placa, pentru ca apoi totul vine de la sine.

| Tina1999 explică (pentru GoldenZenith):

Bine multumesc happy

| GoldenZenith a răspuns (pentru Tina1999):

Cu placere, draga mea! Mult succes!

| Tito97 a răspuns:

Mi se par niște meserii pentru cei vai steaua lor care sunt resemnați cu gândul că-și vor permite vreodată în viața lor BMW sau Penthouse-uri așa că o ard pe paradigma că găsesc satisfacție în vindecarea celor disperați. Poate în străinătate să prinzi ceva rezonabil plătit, în România salariile unui kinetoterpeut sunt minimul pe economie.

| iuliana24 a răspuns:

Buna! Te.ai gandit unde mergi? Am si eu aceeasi dilema.

| Tina1999 explică:

Multumesc tuturor pentru recomandari/sfaturi! Am vreo sansa sa intru la facultate sau post liceala, adica sa trec examenul de admitere daca eu nu mai fac din clasa a 11 a biologie?