| alexutza222 a întrebat:

Ce facultate sa aleg intre psihologie si actorie? Tinand cont ca sa fiu actrita(e visul meu din copilarie. Visul meu este sa fiu actrita, dar vreau sa fac si psihologie. Ma gandeam sa le fac pe ambele, dar stiu de la o actrita ca facultatea asta cere foarte multa munca si timp, iar doua faculati simultan sunt greu de facut(chiar si la frecventa redusa). Practic as alege actoria, dar ma tem ca nu voi intra, ca nu voi avea un job bun in domeniul asta si facand 2 facultati as avea mai multe optiuni as putea deveni trainer ca sa-mi rotunjec veniturile sau cu putin noroc as putea avea o emisiune de psihologie (fac o scoala de mas-media). Ce sfaturi mi-ati da? Acusi vine admiterea si trebuie sa stiu cu un an inainte daca iau sau nu meditatii ca sa intru la facultatea de actorie. Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Ai putea sa le faci pe amandoua. eventual poti da admitere la o facultate anul asta si, dupa un an de obisnuire, sa dai la cealalta. Sau poti da la ambele facultati anul asta si sa vezi dupa rezultate ce parere ai ca ti-ar fi mai bine sa alegi. Sa stii ca poti sa le faci si la un interval mai mare de timp una de alta... faptul ca termini acum liceul (presupun din cum ai formulat intrebarea) nu inseamna ca trebuie sa iei o decizie permanenta si irevocabila. Si sa stii ca se poate imbina bine psihologia si actoria. Eu la psihologie am avut cel putin trei colege care au facut si actorie (fie ca facultate, fie ca hobby, dar toate au jucat chiar pe scena, cu public etc). Este adevarat ca ai mai multe optiuni cu ambele facultati dar si cu una singura dintre ele ai optiuni. Mult succes!

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

E dificil la actorie.Mergi pe Psihologie; sunt mai multe directii in care poti sa o iei: resurse umane, invatamant, terapeut, specialist in DPC.

| Adriankuala a răspuns:

Alege numai una ca sa ai timp si de viata ta

| JapKaBC a răspuns:

Alege Psihologia, pentru ca te va ajuta mult in viata si o sa dobandesti un caracter puternic.