| Delia65delia a întrebat:

Buna! M-am înscris anul acesta la facultate in sesiunea din iulie, însă m-am răzgândit și m-am retras până la cea de-a doua sesiune-septembrie.
Acolo unde am intrat eram cu taxă(fiind și unul dintre motivele pentru care m-am retras) și am platit 1000 de lei.
Acum am primit restituirea pentru taxa de școlarizare 600 de lei, este mult? Mie mi se pare foarte puțin deoarece nu am beneficiat de cursuri sau altceva din cadrul facultății.
OPINII Va rog de la cei care știu♥️

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, fiecare unitate de invatamant superior are reglementari proprii si nici macar nu spui la ce facultate ai fost admisa.
Raspunsul il afli daca o sa citesti regulamentul respectivei facultati in ce priveste taxa de studiu.

| Delia65delia explică (pentru Ioandelasal):

Facultatea de Litere, Iași!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu cunosc regulamentul exact al facultății (nici nu o specifici de altfel), și nu mă pronunț asupra corectitudinii procentului pe care ți l-au oprit. Dar mi se pare normal să nu primești înapoi suma întreagă.

Cineva a trebuit să-ți proceseze aplicația, să-ți încaseze banii, să-i treacă în contabilitate, apoi să ți-i returneze, să completeze toate actele justificative, etc. Apoi trebuie să găsească un alt student care să ocupe locul pe care tu l-ai ținut ocupat inutil. Este normal ca tu să suporți tot acest deranj pentru că tu te-ai răzgândit.

| Delia65delia explică (pentru johnnny123):

Facultatea de litere, Iași! știu că nu se poate recupera întreaga sumă, dar mi se pare mult 400 de lei.