| patriciaandrei100 a întrebat:

Bună!
Rog să mă ajutați și pe mine cu mici îndrumări,sfaturi sau ce credeți voi că ar trebui să fac în viitor.

Tin sa mentionez ca am dat pe acest profil datorita faptului ca nu prea am avut de ales din anumite licee.

Sunt la liceu și sunt pe profil,, Turism și alimentație".
Nu este un profil tocmai lăudat de toți sau placut pentru unii dar pentru mine este destul de ok.
Știu că la sfârșit de liceu primești niște diplome în care atestă că ai putea continua cu slujba de bucătar, chelner, cofetar, lucrător în comerț, recepționist sau ca poti sa lucrezi la o agenție de turism si mai multe etc...(dar cred ca trebuie și facultate presupun)

>>>Va rog sa îmi răspundeți la următoarele întrebări și să îmi mai spuneti voi ce mai este de spus în plus poate am ratat eu ceva ce ar trebui să știu.

1. Ce pot sa fac eu mai departe din acest profil?
2. Unde pot sa merg sa ma angajez cu acele diplome?
3. Universitatea Valahia din Târgoviște se bazează și pe acest profil la care sunt eu?
4. As putea merge la această Universitate și pe ce m-as încadra cu aceste diplome?

ȚIN SA MENTIONEZ CA DACA MERG ACOLO nu ma pasionează atât de mult partea cu gătitul, nu mă regăsesc făcând personal asta în viitor.

5. M-ar interesa partea de Turism.
Ce as putea face pe această parte a TURISMULUI?
6. Cât timp durează anii de studiu?
7. La ce profil as putea merge și ce se face acolo în ce constă mai exact.
8. Pot intra și fără bac? (nu prea mă descurc la mate si tare mi-e ca nu iau bacul la mate)
9. E obligatoriu să știu o limbă străină?

Mai spuneti voi ce ar trebui să știu și ce e important de știut.

6 răspunsuri:
| Ciorogârla a răspuns:

Cand iei bacalaureatul o sa iti raspund, nu ne batem capul cu tine

| AlinMrs a răspuns (pentru Ciorogârla):

Indiferent ce alegi sa faci asigura-te ca o sa iti placa. Stiu ca suna ca un cliseu insa nu vrei sa investesti timp si efort in ceva ce nu o sa iti placa. Si dupa ce te hotarasti ce vrei sa faci asigurate ca o sa fii cel mai bun si cu siguranta o sa ai succes.

| patriciaandrei100 explică (pentru Ciorogârla):

Ai fața de spate și vorbesti cu mine.
Mai bine nu comentai, dar na, la tine la Ciorogârla așa se face... țăran obosit.
Eu încerc să obțin niște informații legat de viitorul meu, vreau informații de la persoane capabilă de o discuție omenească, nu de la niște oameni incompetenți drept exemplu TU.
Hai te salut!

| Ciorogârla a răspuns (pentru patriciaandrei100):

Sa stii ca m-as simti prost sa fiu batut cu propria minte...

`Scriu asta deoarece sunt o persoana destul de matura la varsta pe care o am`
O persoana matura nu se vexeaza dinadins si nu critica aspectul fizic, de fapt iti depaseste granita gandirii.
Lasa puiule ca si taranii stau in Bucuresti))))
`nu prea mă descurc la mate si tare mi-e ca nu iau bacul la mate` - stii cum esti, sa nu fie nevoie sa te mai fac eu))

| patriciaandrei100 explică (pentru Ciorogârla):

Au limba română.
Of gramatica asta.

Dragule țin să îți spun că nu sunt genul de persoană care critică o altă persoană după aspectul fizic...dar tu un mare zmeu te-ai băgat într-un subiect în care mai bine făceai. Sti acea vorbă,, AI DESCHIS GURA CÂND TREBUIA SA TACI" E asta ai facut tu.
Ce atâtea fițe pe capul tău nu stiu.
Nu știu cu ce te-am deranjat pe tine daca eu am venit aici si am pus câteva întrebări.
Dacă nu ești capabil și nu ai capacitatea de a vorbi frumos mai bine taci si fă un monolog.(sper ca ști ce însemna).

| Chetniks a răspuns (pentru patriciaandrei100):

Pana sa-mi reprosezi mie gandeste-te ca ai facut mai multe greseli gramaticale decat faceam eu intr-a V-a.
Stiu ca nu esti o persoana care critica aspectul fizic, sa "stii" ca nu este o tragedie sa nu ai replici.
Realitatea ta este bazata pe o incertitudine, fara bacalaureat tot ce vrei tu se stinge, cum tu nu esti prea sigura pe tine ca il iei de ce ne-am bate capul sa-ti raspundem?
Ti-am vorbit foarte frumos, dar probabil in mahala la tine se folosesc apelatative...