| Cataari a întrebat:

Buna, sunt clasa a 11 a si tot nu stiu la ce facultate sa merg. Aveti sfaturi cum sa-mi dau seama ce imi place? Sunt o persoana sociabila, imi place sa vad oamenii fericiti dupa ce ii ajut. Cum imi pot da seama ce facultate este potrivita pentru mine?
Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am o veste buna pentru tine: nu TREBUIE sa mergi al nici o facultate, fiindca nici o facultate din Romania NU vine cu loc de munca asigurat.
Facultatile din ziua de azi sunt bataie de joc si nu le mai iau angajatorii in seama, odata ce intra si prostul satului cu 5 la facultate, fara examen si fara sa aiba habar ce face.

Alternative sunt mai bune pentru o postliceala de meserii, unde eai sanse mai mari sa-ti gasesti de munca fiindca in perioada scolii faci practica direct in acel domeniu.

| 12345600 a răspuns:

Depinde, sigur ai niște pasiuni, ai putea face o listă cu pasiunile tale, ce îți place să faci. Dacă ești sociabil și îți place să faci oameni fericiți, poți să devii instructor sportiv, ai putea să fii profesor de yoga, dacă nu le ai cu sportul, poate ai o imaginație bogată (să zicem ca ai ) ai putea să devii regizor și să faci filme, dacă te pricepi la actorie poți fii actor. Acum dacă ai o imaginație bogată (sa zicem, nu stiu daca ai sau nu ) și îti place să scrii, ai putea să devii scriitor, dacă crezi că îți ia prea mult timp să scrii ai putea folosi o aplicațje speak to text, în care tu vorbești telefonul inregistrează și cuvintele devin scris. Acum poate nu ai o imaginatie bogată, poate îți plac limbile străine, dacă iți plac poți deveni traducator ori profesor pentru limba respectiva, engleza e cea mai populară, franceza, germana și spaniola. Sau dacă ți sa par limbile aste prea comune, prea folosite si vrei ceva mai complicat mai unic, să zic așa, există și chineza, mongoleza, thailandeza, coreeana, japoneza, indiana, rusa, greaca etc... sunt multe multe. Dar poate că nu îți plac limbile străine, poate îți place să faci chestii, să confectionezi lucruri, ai putea să faci avione sa zicem, poate e cam prea măreț, dar poți alege altceva mai mic, tu stii ce îți place. Acum poate îti place să desenezi, daca iti place e usor, devi pictor / desenator, sau îți place să desenezi case, sau alte planuri, poți fi arhitect.
Sau ești pasionat de muncă, poate nu ai voce, dar poate cânți la un instrument sau poate nu, dar poți învăta. Mai poți fi dirijor daca te interesează. Ori, poate compui versuri, poate nu ai voce să le cânți, dar poți să scrii versuri pentru marii artiști, dacă îți vin în minte punele pe hârtie. Acum sunt multe multe. Depinde ce îți place să faci, poate să gătești, să cauti pietre poti fi geolog ( nu mai stiu sigur dacă geologul era cel cu pietrele dar cauți tu ), poate îți plac animalele, poți fi veterinar, și poate nu vrei sa faci operați, poți fi kinetoterapeut pentru animale. E ok, sunt multe meserii, dar trebuie să faci ceva ce îți place cu adevarat si esti talentat/ă. Gandeste, toata lumea are un talent si sigur ai si tu unul, ori cat de ciudat ar fi, trebuie să faci ceea ce îți place?

| 12345600 a răspuns (pentru 12345600):

Voiam să scriu muzică nu munca, scuze

| Bebeyonutz20 a răspuns:

Salutare,mă bucur sa aud că dorești să continui facultatea, poate părerea mea nu te prea ajută dar din punctul meu de vedere și al descrierii tale, poate ți-ar plăcea facultatea de Desen artistic sau ceva a te ajuta in viitor, ceva legat de economie.Iti urez succes in continuare și sper sa faci alegerea corecta?