| awesomedavid a întrebat:

Buna TPU am si eu o nelamurire un prieten de al meu termina anul asta liceul si visul lui e sa fie patronul unui restaurant ce facultate trebuie sa urmeze si dupa ce trebuie sa faca? funda+vot pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Management sau/si Alimentatie Publica ar trebui sa urmeze, pentru a stii sa gestioneze cum trebuie o afacere. Apoi desigur ca ii trebuie macar 50.000 de euro de inceput pentru a putea deschide un mic restaurant, urmand a dubla cel putin suma ulterior in cazul in care isi propune sa deschida un restaurant decent care sa aduca profit. Ideea e ca s-ar apuca insa aiurea de Management daca nu are un capital pe care sa il investeasca ulterior (managementul te invata cum sa-ti administrezi afacerea, nu te face sa ''primesti '' afaceri pe care sa le administrezi dupa ce termini studiile). Astfel ca la intrebarea ta ''ce trebuie sa faca dupa?'', raspunsul e Bani. Destui bani cat sa poata deschide acel restaurant.

| awesomedavid explică (pentru TheAce):

Aha mersi mul de raspuns

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi patron de restaurant n-ai nevoie de facultate ci de bani. Totusi, daca vrea sa aiba facultate, poate urma una de alimentatie publica. Va trebui sa infiinteze o firma cu obiect de activitate alimentatia publica. Numai bine!

| AndraNicoleta a răspuns:

Ca sa fii patron iti trebuie bani, nu carte!

| taviyamato2 a răspuns:

La administrarea afacerilor la management, poate urma in paralel si specializarea de marketing.

| deyutza_9162 a răspuns:

Din cate stiu, ar trebui sa mearga la Politehnica, mai exact la Management. big grin