| Ana268086547 a întrebat:

De aproximativ 2 ani sunt tentată sa dau la o facultate de stomatologie (deocamdată sunt clasa a 10-a și inca mă documentez) încă de prin clasa a 4-a am trăit în aceasta lume Cum ar veni deoarece am purtat aparate dentare câțiva ani buni și majoritatea prietenilor noștri de familie lucrează în acest domeniu. As vrea sa știu cam ce ramuri exista, deocamdată știu ca exista meseria de medic stomatolog simplu (care pune plombe și etc ), cel care se ocupa cu chirurgia dentara (face un fel de operatii) și ramura de ortodentie (care se ocupa cu aparatele dentare). Și cam ce materii se fac la facultate și dacă se poate sa îmi povestiti puțin de cele care se fac la practica. Am auzit ca se mai face o materie numita biofizică și as dori sa știu dacă se aseamănă cu fizica de liceu care nu prea îmi place laughing)) Mulțumesc mult!!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai?

| AdelaElena88 a răspuns:

Faci 6 ani de facultate, exact ca la medicina generala. Cred ca la medicina dentara nu lucrezi pe cadravru si chestii din astea. Uite aici un articol care poate te ajuta http://blogdemedicinisti.com/medicina-generala-sau-medicina-dentara/