| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! De ce noi oamenii suntem asa de rai cu oamenii care nu muncesc? De ce avem intentia sa ii injuram,sa ii facem in cele mai groaznice feluri si sa le dam cu orice in cap? De exemplu:sunt oameni care cersesc pe TikTok,sunt dansatoare in clubuti discoteci,manelisti, cantareti,"onlyfans-ari"care nu au muncit niciodata in viata lor, iau o gramada de banet si nu le zice nimeni nimic?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si aia este o munca, fie ca e dansatoare sau cantaret. Se pare ca nu intelegi corect sensul de munca.
Iar de injurat ii injuri pe cei care sunt buni de munca pe care ii vezi in fiecare zi pe strada, la cersit o tigara sau un leu si daca ii spui ceva de munca, sar in sus de parca ii frigi cu fierul rosu.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca oamneii care muncesc sunt cei care platesc taxele si ii tin pe aceste lepre puturoase!
Cum naiba sa nu ma revolt si sa nu injur o putoare lenesa, cand noi ne spetim si ne rupem spatele si capul muncind, ca sa patim taxe, care se duca taman la ala care nu a muncit o zi, dar sta acasa la caldurica si doarme, manacand si traind din ajutorul social pe care noi, ceilalti muncim sa-l platim.

Cu aia de pe olnyfans este altcev, ca nu te obliga nimeni sa-i platesti, fiindca-i numai prostia ta daca intri si te uiti, platindu-i.
Deci aia NU cersesc, ca nu intind mana si nu se roaga de tine, tu esti prostul care ii dai bani, fiindca tu esti ala te duci pe site-ul ala, il platesti fiindca vrei sa-l vezi pe ala/aia cum se dezbraca sau exchibitioneaza pentru tine. Acela este un SERVICIU platit!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia care nu muncesc deși sunt apti fizic și psihic? Pai nu e normala oleacă muștruluială? Să facă și ei ceva pentru societate.
Dansatoarele, maneliștii, tiktokerii, onlyfansurile muncesc. Că tu nu vrei sa consideri asta munca e altă treabă.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Și când te duci la interviu să te angajezi îți spune că "te vor suna ei". :-o

| oSalamadra a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma scuzi dar daca toata lumea te respinge problema e la tine

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Unul tot te angajează. Daca nu problema e la tine.

| mihai69 a răspuns:

Păi exact dansul, cântatul (fie și de manele), crearea de conținut pentru OF este munca lor. De aia nu le zice nimeni nimic (părerea ta)...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh, ca cersitul cu cap si OF si alte activitati similare nu sunt ne-munca. Nemunca cea mai nenorocita e la infectii din administratie si politicieni, la majoritatea lor cel putin.

| Freya1 a răspuns:

Vrei sa iti spun părerea mea personala, de ce ma frustrează anumite persoane?

Sunt unii oameni bolnavi sau cu probleme ce nu pot munci, sau ce vor sa muncească dar nu sunt primiți, nu pot face fata sau nu se integrează și trăiesc rău din pricina asta.
Sunt oameni ce nu au condiții nici măcar medi de trai pentru ca nu pot munci, iar alții ce pot și le sunt toate pe tava nu vor.Si atunci te frustrează și devi răutăcios.

Și nu, nu sunt de acord nici cu cerșitul sau alte lucuri de genul atâta timp cât ești apt de munca.

| dullcat a răspuns (pentru Freya1):

This.Cunosc si eu un caz al unui barbat care s-a declarat inapt pentru munca, si s-a prefacut in fata comisiei ca lesina dramatic, plus discurs lacrimogen, pentru a primi pensia pe caz de boala.Omul nu are nimic si a umblat numai cu prosteala si negociatul pana la sange toata viata, apoi s-a laudat cum i-a fraierit el pe altii ca i-a convins sa nu dea atatia bani.Cel mai penibil este ca tot circul a functionat, pe cand altii care sunt blocati la pat, fara un picior (cunosc si un astfel de caz) etc, trebuie sa mearga in fata comisiei sa arate ca nu le-a crescut inapoi piciorul intre timp.

| Freya1 a răspuns (pentru dullcat):

Daaa,asta clar.Si eu știu unu ce nu a muncit 1 an în viata lui și de tânăr la aranjat nevasta-sa de pensie.Acuma ia și de bătrânețe și de boala cred ca și 3000 de lei.

Nu zic ca nu e bolnav, ca acum bătrân fiind îți dai seama ca are probleme ca tot omul în vârstă.Dar când a fost mai tânăr nu a avut nici pe dracu, stătea cu noi cu "copii" pe strada la povesti și cu berea în mana.

Bunica mea spre exemplu femeie în vârstă ce a avut neșansa sa nu fie în permanenta angajata cu carte de munca pe la ocolul silvic și mai târziu ca îngrijitoare, ia acum 500 de lei pensie tot pentru ca statul o baga sezoniera când ea muncea din zi în noapte și din vara în iarna.

Eu una ce mergeam la interviuri și îmi doream sa muncesc, doar ca eram mai tăcută un pic fiind anxioasa am fost privita ciudat și îmi tot scădeau șansele în detrimentul altora ce băteau din gura mult, prost și munceau puțin.Da asa le place.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cum adică nu le zice nimeni nimic? Fetele cu Onlyfans își iau cel mai mult hate din tot ce ai înșirat laughing

Îți zic ce mă enervează pe mine la amicii mei care nu muncesc:
- se plâng mereu că nu au bani, dar nu le trece nicio clipă prin minte să se angajeze
- nu sunt realiști, visează că "au timp" și că atunci când o să se apuce de muncă o să facă din prima grămezi de bani
- sunt răsfățați și fițoși, te întreabă de un loc de muncă, le spui uite angajează acolo și dincolo și strâmbă din nas, că ei sunt mai presus de locurile alea de muncă, deși au fix 0 skill-uri
- sunt invidioși și se compară cu alții, dar la modul "ce superior sunt eu că nu lucrez la Superbet ca aia, mai bine că nu lucrez deloc"
- se așteaptă să "le pui pile" și dacă ai mai mult de 2 neuroni nu ai niciun motiv să-i ajuți să ajungă undeva unde știi că nu o să-și dea interesul, o să renunțe repede și tu ești cel despre care rămâne impresia proastă pentru că tu l-ai adus

Din fericire nu am mulți amici așa, fiecare își face viața cum vrea, dar dacă îți plângi milă și nu faci nimic, mai ales tu fiind sănătos fizic, e normal să devii antipatic la un moment dat.

Pe tema asistaților sociali se exagerează, că unii au impresia că asistența e permanentă când de fapt e doar de 6 luni, sunt foarte puțini bani (în funcție de cât ai contribuit, dar în general sub 300 de lei) și până la urmă e un drept, nu ar trebui să fie o stigmă în jurul lui că sunt mulți oameni care chiar au probleme din cauza cărora nu pot munci temporar, dar altfel nu înțeleg la ce te referi, cine îi înjură și unde?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cei enumerați mai sus, cu toții muncesc. Doar nu cu cărca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și să fii dansator/cântăreț e o muncă. Dansatorii repetă(cred) și 12 ore pe zi.

| slayer09 a răspuns:

Pentru ca suntem invidiosi, si nu ne vedem de capra noaptra. Nu aia care fac bani sunt de vina pentru ca altii nu au bani. Din cauza invidiei si a rautatii, mintea lor este intunecata si in loc sa se concentreze pe un job la care este bun, sau sa invete ceva nou sau sa face ceva astfel incat sa poata primi niste bani, toata energia lui se duce pe rautatea si invidia din el si el va ramane la acelasi nivel cu banii si cu sufletul mai gol.

| newaccountbye a răspuns:

Din păcate asta e secolul 21. Lumea e rea, prefera sa judece pe altul pana sa se uite la sine.

| oSalamadra a răspuns:

Toate chestiile insirate acolo sunt joburi in afara de cersit pe tiktok totusi aia care chiar reusesc sa stranga un ban depun ceva efort sa se faca placuti deci tot fac ceva spre deosebire de unu care nu face nimic
Eu recunosc ca mi-e sila de astia nemunciti mai ales cand aud de la ei "dansatoaee, fete cu onlyfans care n-au muncit in viata lor" rolling on the floor
BĂ, te asigur ca au muncit mai mult decat tine. Mereu criticile astea legate de fete care fac ceva perfect legal vin de la oameni paraleli cu campul muncii