| xSuntUnCascaval a întrebat:

In septembrie trec in clasa a 12, sunt la filologie,si as vrea sa dau la Academia Nationala de informatii Mihai Viteazu din Bucuresti. Din mai multe locuri am aflat,ca salariul este unu la inceput bunicel,iar cu timpul va creste. Am mai auzit si ideea,ca nu mai ai "viata persoanala". Ok, cu toate astea am si eu cateva intrebari:

1.Este adevarata, faza ca nu mai ai "viata personala" si ca o sa fi "urmarit" mai mereu?

2.Eu am o atractie si pentru armata, dar si pentru istorie[am participat la 5 concursuri, la faza judeteana din 35 de elevi am iesit pe locuri 3, iar celelalte concursuri au fost concursuri pe faza locala,cu primul si al doilea razboi mondial,cu marea unire, etc. Acolo mereu eram pe locul 1 din 25 de elevi]si sunt curios daca,cu timpul poti sa lucri si in armata,sau sa lucri cu armata[as fi dat la academia militara,doar ca sunt la filo, si din a 11 nu am mai facut mate]?

3.La invatatura sunt foarte bun, am iesit pe locu 1 pe clasa a 9 si 10, iar in a 11 am iesit pe locu al 2.

4.Este adevarat ca,salariul este unul bunicel?

Pentru cel mai bun raspuns, dau funda! big grin

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Vreau doar sa iti spun o chestie care e legata de punctul 4.

Daca te consideri cu adevarat bun, sansele sa ai venituri bune sunt considerabil mai mari in domeniul privat. E adevarat, pe un post de ofiter MAI o sa ai un salar de inceput de ~3.000 cu beneficiile aferente iar de acolo va continua sa creasca cu vechimea.

Daca esti cu adevarat bun si te vei specializa in ceva, dupa termiantrea facultatii, o sa incepi cu un salar de 2.000 de lei care va urca mult mai repede catre 3.000 si il va depasi pana la 30 de ani pe cel din mediul public.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Este un salariu destul de mare inca de la inceput...dar de ce nu incerci in armata daca iti place atat de mult? Matematica o poti invata in timpul facultatii.

| xSuntUnCascaval explică (pentru Viitorulapropiat):

Nu este ideea de matematica, doar ca sa vreau sa intru, trebuie sa dau testare din matematica, romana si parca o limba straina + psihologicu etc. Asta ar fi una dintre probleme.