| Vecina a întrebat:

As vrea sa aflu niste raspunsuri din partea voastra.
1. Daca urmez facultatea de limbi straine ls bucuresti, la sectiunea romana-spaniola, ce meserie pot practica in Spania pe urma?
2.Va fi cautata psihologia pe viitor, daca da in ce ramuri si in ce tari?
3. Ce meserii sunt cele mai cautate in Spania acum?
4. Ce sanse am sa profesez in afara ca psiholog, agent de turism si translator?

1 răspuns:
| andreeaw a răspuns:

1. meseria nu inseamna doar cunoasterea limbii respective. daca faci limbi straine poti fi doar translator sau profesor oriunde in lume. nu stiu daca nu cumva trebuie echivalata diploma de la univ. bucuresti, pentru ca in afara nu sunt reunoscute diplomele romanesti, cu mici exceptii, care se refera strict la IT.
2. chiar crezi ca e cineva mama omida? de unde sa stii in ce ramuri ale psihologiei si in ce tari va fi mai bine sa profesezi? fa ceva care-ti place si vei reusi sa razbati.
3. cele din orice alta tara? spania e in galeata rau de tot acum, in cazul in care nu urmaresti stirile; e rata de somaj ff mare.
4. ca translator ai sanse f fmari. ca psiholog sigur iti trebuiesc acreditari si acumulare de experienta in tara in care vrei sa profesezi (zic eu ca spania, dupa inversunarea ta). ca agent de turism in afara, nu stiu, dar mai mult ca sigur iti trebuie ceva acreditare, nu doar sa cunosti limba tarii respective.