| ionika17 a întrebat:

Buna Ziua.Am fost trimis acasa de la locul de munca ieri, mi s-a spus sa imi dau demisia eu nu am semnat nimic.Problema a fost de la o colega de lucru cu care ma certam des din cauza ca eu nu voiam sa am de a face cu ea.Tot timpul o ignoram, o evitam, ea de la inceput era prea prietenoasa cu mine (si mie nu imi plac chestile astea). Vroia sa ma duca acasa cu masina ( eu nu voiam, s-a dus chiar si la managera magazinului sa-i spuna." Uite eu am vrut sa il duc si cu masina acasa dar el nu vrea, si managerea i-a spus daca el nu vrea, lasa-l in pace (asta a fost acum 4 luni ).In seara de inventar acum 2 saptamani a spus intre totii pe acolo ca ea o vrut sa ma sune odata sa ma ia cu masina.Eu i-am zis ca nu avem voie sa mergem impreuna si ca pentru mine a ramas in oras.Mi-a zis intr-o zi ca la inceput ca pareai un baiat de treaba adica ca si cand era mandra de asta.I-am spus de cand m-am angajat sa ma ignore si sa ma ocoleasca (dar ea a zis ca nu vrea, sau nu poate ).Ea mai sta luna asta ca pleaca in Germania, si de mai multe ori m-a intrebat daca mai raman si eu la locul de munca, si am facut-o disperata, i-am spus esti cea mai mare disperata pe care am vazut-o vreodata.Si m-a spus la sef si ieri i-am spus sa lase frustrarile deoparte si sa nu mai sufere si sa ma anunte cand nu mai sufera si din cauza asta am fost trimis acasa.Ce ar trebuie sa fac?! Cum ati fi procedat in locul meu?!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Am raspuns dincolo la aceasta intrebare https://www.tpu.ro/......st-trimis/

si da Denisa0954 cat si ceilalti useri care au raspuns aici au dreptate, nu face seful LEGEA, codul muncii trebuie respectat de toata lumea! ca sa te dea fara fara motive temeinice este o incalcare a legii si poti sa te prezinti la ITM, va fi sanctionat cel care sufera de sefie;)

| Denisa0954 a răspuns:

Du te în continuare la munca. Nu au cum sa te dea afara asa ca vor ei. Dacă ți au zis sa pleci, nu pleca, Pt ca abia apoi îți pot face referat ca nu te ai prezentat la munca și asa te pot da afara. Atâta timp cât nu ai semnat niciun act de demisie, ești în continuare angajat și trebuie sa te prezinți la munca.

| Sportacus123 a răspuns:

Copilării...

| Cosmin3412 a răspuns:

Du-te la muncă, daca nu te primesc să-ți dea hârtie scrisă pe ce motiv nu te primesc la muncă. Altfel o sa aiba un motiv sa te dea afară, spunând că lipsești si pleci cand vrei tu.

| deboosw a răspuns:

Bună! dacă te-a dat afară pentru asta chiar nu e normal, adică aia se tot dadea la tine și cică e vina ta că tu o ocoleai și doreau doar să-ți faci datoria de angajat, încerca să cauți un alt loc de muncă, știu că poate fi dificil să găsești altul mai bun dar cu așa oameni nu este chip de lucrat, încearcă să vorbesti cu directorul și să-i explici, încearcă să o filmezi/ înregistrezi cînd vorbeste așa cu tine, dar ar fi mai bine să cauți alt loc de muncă totuși nu este okay ce face ea și toți țin cu ea nu cu tine