| alicepika a întrebat:

Ce ati alege intre medicina si farmacie? si de ce? am nevoie sa stiu pentru ca inca sunt nehotarata. Fundita!happy

Răspuns Câştigător
| Numero1 a răspuns:

Eu cred ca daca esti destul de puternica si stapana pe tine medicina e mai buna deoarece se castiga mai mult, dar exista si foarte multe riscuri, accidentele, viata unei persoane sta in mana ta si trebuie sa stii ce sa faci. Farmacia pe de alta parte este mai usoara si este foarte asemanatoare cu domeniul vanzatorilor. Eu unul as alege medicina.

| alicepika explică (pentru Numero1):

Nu e chiar asa.ai nevoie de multe cunostinte, nu dai bomboane la oameni.trebuie sa stii ce sa le dai oamneilor cand ei iti cer si de multe ori zic ma doare mana, ce imi dati? spun pentru ca stiu pentru ca mama mea lucreaza in domeniu, dar totusi inca nu gasesc suficiente motive pentru care sa aleg farmacia in locul medicinii

| Numero1 a răspuns (pentru alicepika):

Alicepika, tu tot nu ne-ai spus unde crezi tu ca te-ai incadra.Noi nu avem de unde sa stim unde ti-ar fi tie mai bine, noi doar ti-am spus cum e la medicina si cum e la farmacie si vad ca si tu stiai destul de mult.Cum ti-am mai spus tu esti foarte tare sau foarte concentrata, pregatita pentru medicina sau esti genul care prefera sa comunice cu oamenii, sa vinzi si sa stai 8-9 ore in picioare, ca sa stim si noi unde sa te incadram.Persoanele difera de la om la om, nu conteaza ce am alege noi pentru ca tu nu trebuie sa faci ca noi pentru ca esti diferita si poate gandesti altfel..In continuare iti spun decizia e a ta.

6 răspunsuri:
| H0lz a răspuns:

Buna. Eu as alege farmacie, pentru ca ai castiga mai bine ( zic eu ) Un Director de farmacie poate ajunge si la 1000 de euro pe luna :d

| curioasa01 a răspuns:

Depinde. Dar... medicina. Întotdeauna va fi căutată, este ceva nobil - dacă ai respect de sine și nu doar dorința de a te îmbogăți - și poți trăi oriunde cu meseria asta. Este și bine plătită. DAR îți trebuie dăruire, chemare, autocontrol. Nu e pentru oricine. Ha, și în niciun caz pentru elevii cu note mai mici de... zic eu 8-9 la bac (deși se intră astăzi și cu 6).

Răspuns utilizator avertizat