| Karol1877 a întrebat:

Ce job-uri poti sa ai dupa profilul UMANIST / Filologie?
Ce parere aveti de Drept? Dar de Stiinte Politice?

17 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dreptul nu este un job. Nici Facultatea de Stiinte Politice nu reprezinta un job. Dupa profilul umanist poti sa ai ORICE job vrei. Nu profilul iti da un loc de munca, ci specializarea de la facultate. Iar parerea mea despre drept nu e tocmai buna. Acum la facultatile de drept poti intra si cu medie de bac mica. Mare parte din prostii care nu sunt buni la nimic, se inscriu la drept sa aiba si ei o facultate. La drept este cea mai mare inflatie de diplome.

| JustMeForever3 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Serios,uita-te la drept UBB si anunta-ma daca reusesti sa termini cele 60 de grile in 60 de minute

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru JustMeForever3):

Acum uita-te tu la toate celelalte facultati de drept, agronomie. Uita-te la cele din Craiova, Iasi, Satu Mare, etc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru JustMeForever3):

Un contraexemplu nu infirma teoria.

| JustMeForever3 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Facultățile la care se da examen is bune, punct.

| Karol1877 explică (pentru JustMeForever3):

Nu vreau sa dau la Babes-Bolyai. As vrea la UB ( Universitatea din Bucuresti ). Testul nu e un obstacol mare din perspectiva mea, intrebari din gramatica si economie.
Pe mine ma intereseaza mai departe daca ajungi un magistrat dupa cat inveti.

| JustMeForever3 a răspuns (pentru Karol1877):

Is 4000 pe 200 de locuri, daca înveți ajungi daca nu te faci avocat, jurist, grefier sau dai niste bani si ajungi notar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Ce usoara e viata, ''dai niste bani si ajungi notar''. rolling on the floor

| JustMeForever3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai poate pentru mine banii pentru notariat sunt "niste bani "daca pentru tine nu sunt asa, asta e, nu toata lumea este la fel si nu toata lumea ajunge notar

| anonim_4396 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Ai idee macar ce inseamna meseria asta, ce cunostinte trebuie sa ai si care este responsabilitatea?laughing

| JustMeForever3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,am idee pentru ca m-am interesat nu ca si tine, trebuie sa termini facultatea de drept dupa care ai 2 optiuni:Intri in societatea notarilor unde faci stagiu 2 ani (se intra pe baza de examen) sau daca ai bani faci stagiu 2 ani la un notar dupa care dai examenul de definitivat. Daca ai reusit sa il iei spre ca iti dai seama mai departe ce ai de facut, nu trebuie sa iti explic eu, si asa am pierdut destul timp inutil

| anonim_4396 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Pffoai, ce usor e, de ce nu s-or face toti notari?

| JustMeForever3 a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Pentru ca nu au intrat la drept
2.Pentru ca le plac meseriile cu mai multa acțiune
3.Pentru ca nu au reusit sa intre la
stagiu
4.Pentru ca nu au bani sa plătească stagiu
5.Pentru ca au realizat ca dupa ce reusesc sa ia examenul mai trebuie sa investească bani pentru deschiderea unui cabinet si sa mai astepte pana isi formeaza clientelă
Mai vrei si alte argumente?

| anonim_4396 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Sau pentru ca ''a intra la drept'' nu e echivalent cu a avea cunostinte juridice?laughing

| JustMeForever3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar cine merge la facultăți bune cum ar fi UBB sau UB care nu sunt private cred ca merge acolo cu un scop.Plus ca in ziua de astazi sunt multi care termina medicina si omoară oameni asa ca de ce crezi ca nu poti sa devii notar chiar daca nu ai cunostinte juridice?

| Viitorulapropiat a răspuns:

Bunaaa, pai profilul umanist este cel mai "vast",te poti face orice avocat,politist,jurnalist,psiholog etc. De la profilul filologie insa, cel mai probabil un traducător sau profesor. Eu iti recomand stiinte sociale, mai ales daca vrei sa urmezi facultățile de mai jos.
Păi dreptul nu este tocmai o facultate usoara, este mult de invatat. După ce termini facultatea trebuie sa te înscrii intr-un barou si sa mai faci niste master ( si se plăteste destul de mult). Legile se schimba destul de des, iar tu trebuie sa le înveți pe toate din nou. Este o meserie frumoasa, bine plătită...dar trebuie sa te atraga ca sa poti face ceva bun.
Stiintele politice nu-ti ofera o anumita specializare (gen informatica, litere sau politie). La terminarea facultății obtii o diploma si mai departe trebuie sa faci un master pe o anumita specializare si fie ce o fi. Aici depinde cat de inteligent esti. Poti lucra în parlament, UE etc.

| SynapseNinja a răspuns:

Dacă îți place să tocești legi, poți face Dreptul. Într-adevăr că este o meserie frumoasă și chiar bine plătită, însă toată ziua bună ziua se schimbă legile și trebuie să le iei, din nou, de la cap. Dacă vrei să fii într-un parlament sau analist politic faci Științe politice.