| anonim_4396 a întrebat:

Cum este intr-adevar UNATC?
Am 14 (17zile-15) si nici la liceu nu sunt.Insa,vreau sa urmez un profil UMAN, specializare FILOLOGIE.
Am auzit ca un actor (nu obligatoriu) ar trebui sa fie la filologie.
Chiar vreau, pas cu pas, sa ajung unde vreau.Chiar cat de greu ar fi laughing
E in avantaj, daca as fi la cel mai bun liceul din judet,(CNPR)care a castigat numeroase premii (deseori locul 1) la festivalurile de film?
Vreau sa ma inscriu la activitati extracurriculare, sperand ca va fi un avantaj.
Matematica nu o inteleg.Biologia imi place, chimia la fel.Insa nu vreau BAC la matematica, deci ma axez pe limbi.
Am facut vlog, vlog fain (serios), voi mai face.Consider ca am talent, actoricesc mai ales.
Am fost la x-factor (nu intrebati), am fost respinsa, nu-i bai.In fine.
Mentionez ca e un profil bilingv, la care sper sa iau examenul lingvistic.E si asta un avantaj?
Nu stau prea bine cu engleza, atat si franceza (am o profesoara care nu explica bine), dar as putea recupera.Si din moment ce as lua examenul,inseamna ca am cunostintele necesare big grin
Am mentionat si chestii pe langa subiect, crezand ca v-ar ajuta in "caracterizarea" mea, pentru pareri mai complexe si bune.
Vreau pareri, trairi, idei, orice.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dupa promovarea claseia 8-a, poti sa ai in vedere un liceu din filiera vocationala, specializarea "arta actorului". In vederea admiterii, vei sustine doua probe de aptitudini --- descarca-le din anexa de aici:http://www.edu.ro/index.php/articles/12733

| Aretha a răspuns (pentru alessia5158):

Total pe langa intrebarea principala.Din moment ca nu am mentionat de alt profil (ex:arta actorului) inseamna ca nu am aceasta optiune.Stiam si de examene, daca ar fi fost valabil. Daca nu stii sa raspunzi in vederea standardelor, pur si simplu cauta alta intrebare. -_- Ce oameni.

| catalin1625 a răspuns:

Ești din Piatra-Neamț, așa-i? Din câte știu eu acolo e CNPR cel mai bun liceu... Dacă îți dorești cu adevărat să fii actor, atunci asta înseamnă sacrificii. Imense. Îți recomand să te muți la Iași pe perioada liceului, să vii la CNAOB. Iar apoi te poți duce la UBB, UNATC nu mai e ce a fost. Baftă și succes în orice îți propui!