| M1a1r1i1a1n a întrebat:

Cum se procedează după aflarea rezultatelor la BAC?
Adică, văd rezultatele, l-am luat(4 iulie), apoi cum procedez pentru a mă înscrie la facultate?
Îmi trebuie o adeverință de la liceu, când se dă?
Să zicem că vreau să dau la ASE.
Mă poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Da, la orice facultate ai nevoie de diploma de la bacalaureat sau de o adeverință, în cazul în care diploma nu a fost încă eliberată, dar intră și tu pe site-ul universității la care vrei să aplici... La unele îți trebuie adeverință doar de la medicul de familie, la altele îți trebuie și de la psihiatru; informează-te, că informația e la câteva click-uri distanță.

| M1a1r1i1a1n explică (pentru anamariarot):

Și dacă să zicem, azi la 12 aflu rezultatele, adeverința când o primesc? Mă pot duce în orice zi să o iau înainte să mă duc să mă înscriu sau doar într-o zi anume? Multumesc

| Jonas94 a răspuns (pentru M1a1r1i1a1n):

După ce se termină toată treaba, inclusiv corectarea contestațiilor.
La orice facultate, pe site, scrie actele necesare.
De obicei îți trebuie, foaia matricolă de la liceu, diploma de bacalaureat sau adeverința că ai luat bacul în original sau copie legalizată, adeverință de la medicul de familie, că nu te afli în evidențe cu boli neuropsihice, boli de piele, etc, copie după certificatul de naștere legalizată, poze tip buletin și banii de înscriere. Totul se bagă în dosar tip plic, visul umed al fiecărei secretare de facultate rolling on the floor.
Spor!

| anamariarot a răspuns (pentru M1a1r1i1a1n):

Exact cum a zis SkyWalker23, cu mențiunea că nu peste tot ai nevoie de copii legalizate.

| M1a1r1i1a1n explică (pentru Jonas94):

Mersiiii!?

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Adeverinta si foaia matricola le vei primi de la secretariatul scolii absolvite, la cerere si numai dupa afisarea rezultatelor examenului de bacalaureat. Adeverinta care atesta promovarea examenului de bacalaureat din sesiunea iulie 2018 este valabila 12 luni de la data eliberarii acesteia. Pana la data expirarii adeverintei vei primi diploma de bacalaureat--- evident, daca te vei duce la secretariatul scolii absolvite pentru a lua-o! Foaia matricola o vei primi in original acum, odata cu adeverinta--- ai grije de ea, alta nu primesti decat cu mari batai de cap! Pentru siguranta actelor de studii si pentru situatia in care te hotarasti sa te inscrii la concursul de la mai multe facultati( nu numai de la ASE), fa-ti 1-2 copii legalizate ( la notar) pentru adeverinta si foaia matricola. Copiile legalizate notarial au aceiasi valoare precum actul original!
La inscrierea pentru concursul de admitere(de la orice facultate) depui, la dosarul de incriere, copia simpla a celor doua acte de studii(adeverina +foaie matricola), copia cartii de identitate si copia certificatului de nastere. Functionarul care-ti preia dosarul are obligatia verificarii conformitatii tuturor copiilor simple cu originalul documentelor aflate in posesia ta. Dupa verificare, va consemna pe copia simpla (care ramane la dosar) ca este "conform cu originalul", va semna si-ti va inapoia originalul actului. Pe parcursul etapelor concursului, in cazul in care vei fi admis pe loc "fara taxa" (bugetat) va trebui sa-ti confirmi locul ocupat prin depunerea originalului adeverintei care atesta promovarea examenului de bacalaureat in sesiunea din iulie 2018. Daca vei fi admis pe un loc "cu taxa"( la orice facultate)confirmarea locului ocupat presupune achitarea unei prime transe din taxa anuala de scolarizare.
Succes!

| M1a1r1i1a1n explică (pentru alessia5158):

Mulțumesc frumos!

| alessia5158 a răspuns (pentru M1a1r1i1a1n):

Cu placere!

| zăGhost a răspuns:

Va elibereaza diplomele de BAC. De la liceu vei lua foaia matricola. In rest, mai ai nevoie de niste documente, cum ar fi adeverinta medicala, pe care le gasesti pe site-ul facultatii, la sectiunea admitere licenta (sau ceva asemanator)