| PVAAVU a întrebat:

Dacă facultatea de chimie mă face chimist, masterul în chimie ce statut îmi dă?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti da statutul unui absolvent de masterat si posibilitatea de a continua cu un doctorat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tot chimist si cum a spus Ioandelasal. Ideea este ca poti castiga mai mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De chimist specialist.

| Brizbriz a răspuns:

Te mastereaza, apoi poti sa iti dai doctoratul si ti se v-a spune "doctor"
iar facultatea de chimie nu te face chimist, te face absolvent, daca o termini, chimist devii cand, chiar ajungi sa amesteci chimicale, si poti sa fii binemercic si fara nici o facultate

| PVAAVU explică (pentru Brizbriz):

Ca să fii chimist trebuie să ai facultatea de chimie. Asta mi-a spus secretara de la chimie de la UBB Cluj.

| PVAAVU explică (pentru Brizbriz):

Tu ca un chimist nu „amesteci chimicalele". Tu faci cercetare. Cercetarea chimistlui e de două tipuri- de bază și aplicată. De bază-studiază structura și proprietățile substanțelor. Cea aplicată- dezvoltă noi produse. Sursa- cartea „Encyclopedia of careers and vocational Guidance".

| Brizbriz a răspuns (pentru PVAAVU):

Sunt doua tipuri de oameni care invata o stiinta
cei care tocesc pana cad jos, si apoi testeaza si ia foc laboratorul pana invata care e jmecheria
sau cei care au nevoie si lucreaza practic, iar apoi invata, ca sa avanseze

pe mine, de ex. povestile nemuritoare, m-au calcat intotdeauna pe nervi, iar tu vii cu citate de la o secretara si din nustiuce carte sfanta a carieristului, iar eu am vazut chimist cu pregatire tehnica "superioara" de lacatus mecanic, care facea chimie industriala intr-o fabrica, pentru ca i-a placut si si-a bagat nasul

| PVAAVU explică (pentru Brizbriz):

Ăla era chimist sau tehnician chimist? E o diferență. Și nu, nu poți fi chimist, specialist în chimie sau cercetător în chimie fără facultatea de chimie. Am întrebat secretara„pot fi chimist fără să fac facultatea? De exemplu, dacă am farmacia sau un master sau un doctorat în chimie- ține loc de facultate?". Ea a spus „specializarea vă este dată de licență, nu puteți fi chimist cu masterul în chimie dar puteți fi farmacist cu master în chimie. Pentru a fi chimist trebuie să vă înscrieți la admitere la licență".
Cică ai vĂzUt tu chimist fără facultate. Nu trebuie să avem automat încredere în memoria și percepția noastră (citește Mic curs de autoapărare intelectuală de Normand Baillargeon). Cine știe ce ai înțeles tu. Ca să nu mai vorbim de faptul că la noi românii nu prea folosesc cuvintele potrivite. În loc de inginerie chimică ei spun chimie, așa e și cu tehnicianul, l-a numit chimist. Cum adică ai văzut? Ai vorbit cu omul acela că e chimist? Ai întrebat șeful? L-ai întrebat ce scrie pe fișa postului sau cum?