| anonim_4396 a întrebat:

Daca termin ASE-ul pot sa ies cu orice specializare din ASE sau doar din facultatea pe care o absolvesc?

6 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

- pe care o *absolv
Dupa cei 3 ani de licenta, o sa iesi de la ASE cu diploma de ECONOMIST, sub care se va scrie specializarea pe care ai facut-o. Economist inseamna si cel care lucreaza in contabilitate, si cel care lucreaza in banci, si cel care lucreaza in marketing, comert, turism, asigurari, etc. Economist e termenul general care le inglobeaza pe toate. Insa specializarea pe care ai facut-o va fi importanta pentru jobul pe mai departe. Nu poti sa termini agroalimentara si sa vrei sa fii manager finanicar intr-o banca, de exemplu. Specializarea facuta conteaza, ea e baza.

| joker41 a răspuns (pentru laSoledad):

Si daca termini agroalimentara sau economie teoretica aplicata cand termini nu poti profesa in domeniul economic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ma duc și cer împrumut la banca 10.000 lei pot sa dau înapoi 100 și suntem chit?

| Brazuca a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ar fi una dintre glume sau cum?

| anonim_4396 explică (pentru Brazuca):

O analogie

| Edy678 a răspuns:

Doar specializarea pe care ai studiat-o în facultate.