| Natty1403 a întrebat:

dupa parerea voastra, un copil de 17 ani care trece a 11 a ar trebui sa se mute la scoala in Anglia? Acolo o sa l bage in ultimul an si se tin exmanele alea.
Scolile de acolo te accepta in astfel de situatii?

2 răspunsuri:
| MelindaPocsai11 a răspuns:

Buna, eu sunt de 3 ani in Anglia si anul acesta am terminat liceul aici. Sistemul e complet diferit, aici liceul este 2 ani si se dau foarte multe examene ca sa intrii. Dupa varsta de 18 ani liceul se plateste, nu are rost sa vii aici pentru anul 11. Nu vei fi bagata in ultimul an pentru ca la varsta de 15 ani se dau niste examene numite GCSE ( ca si examenele de clasa a 8-a in Ro) iar in functie de note si la ce liceu ai aplicat poti studia mai departe, insa poti alege doar 3 materii sa studiez. Repet, termina liceul in Ro, apoi daca vrei la facultate vino aici, asa daca vii acum, vei avea peste 5 examene de dat si vei fi stresata. Daca vrei sa vorbim mai multe lasa-mi un mesaj.

| Natty1403 explică (pentru MelindaPocsai11):

Da, vr sa vorbim de asta