| Natty1403 a întrebat:

dupa parerea voastra, un copil de 17 ani care trece a 11 a ar trebui sa se mute la scoala in Anglia? Acolo o sa l bage in ultimul an si se tin exmanele alea.

Scolile de acolo te accepta in astfel de situatii?

Am mai pus intrebarea, dar vreau mai multe pareri.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este posibil acest scenariu!
In primul rand nu te pot baga intr-a 12, odata ce tu treci abia a 11-a, apoi, daca engleza ta nu este acceptabila, intai te baga 1 an in curs intensiv de engleza, dupa care te baga in clasa a 11-a. Nu se poate sari peste 1 an, indiferent cat de evoluata esti tu la cine stie ce materie.

Asta este procedura standart, impusa tuturor emigrantilor sau rezidentilor permanenti, care vin sa studieze in Anglia.