| Aldutssss31 a întrebat:

De ce sunt salariile atat de mici in Romania? Cum ar putea un tanar sa se descurce cu un salariu de 2000 de lei daca nu sta cu parintii sau chiar si stand cu părinții.Cea mai ieftina chirie e undeva la 500 de lei daca stai cu cineva, daca stai singur ajunge si la 1000 de lei.Cum ar trebui din restul sa te descurci toată luna?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nicaieri in lumea asta nu e bine la salariu, toti incearca sa iti dea cat mai putin si ei sa castige cat mai mult firmele zic.

| Adry05 a răspuns:

Eu știu și chirii unde stai singur cu 600-700 de lei, în Timișoara de exemplu, trebuie doar să stai mult să cauți. Eu de exemplu am găsit cu 1200 2 camere foarte mari, bucătărie mare separată, balcon pe 2 camere și mobilier în dormitor și bucătărie nou.
Trecând peste, de aia e preferat să cauți un loc de muncă cât mai bine plătit, de aia trebuie să termini o facultate pentru că ești privit altfel având studii superioare și de aia trebuie să-ți alegi un job într-un loc unde ai măcar șansa să crești dacă nu pornești cu mult de la început.

| UniData a răspuns (pentru Adry05):

Facultatea se face ca sa fii privit cu alti ochi? Nu sa ai un salariu mai bun?

| Adry05 a răspuns (pentru UniData):

Păi implicit având o facultate, indiferent, ai mai multe șanse în fața unuia fără, so, logic implicit și salariu mai bun

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salariile erau făcute să de descurci pe vremea atât de mult hulitului comunism condus de Nicolae Ceaușescu. Acum ele sunt determinate de productivitate și economia de piață. Astfel, cei pălmași, proletari care nu au de vândut decât brațele, spatele și creierul vor trebui în România să învețe să se descurce. Căci aceasta este definiția inteligenței, nu IQ, nu testul lui pește prăjit, nu bacul, nu doctoratul, nu diploma de licență în filosofie cu care apoi ești merchandiser la mall, adică așezi marfa pe raft, ci capacitatea de a te descurca când te-ai încurcat. Iar când ai făcut prima respirație urlând, ieșind din mama, ai aflat că ai în-curc-at-o. Și că va trebui să te descurci. Aici, sau ca 1 din 5 români, undeva unde se plătește mai bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce sunt salariile si pensiile asa de mici? Deoarece fură guvernantii, ca daca ar fi toti cinstiti ar fi bani de salarii pensii etc, dar toti sunt niste penali corupti care au dosare, toti, asa ca nu te mai mira ca ai salariu mic, bucura te ca ai si ăia 2000 lei față de unul care are 800 lei tu esti boier.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca atat permite economia. Ce nu inteleg oamenii care is paraleli cu ea e ca daca maine ar dubla salariile ar creste si preturile pe masura, si ai trai la fel cum traiai cu 2000 de lei. Plus ca nu te pune nimeni sa stai la 2000 toata viata. Cauti un job cu posibilitate de promovare si ajungi la salariu mai mare. Sau te combini cu cineva si impartiti cheltuielile si e mai usor.

| Frank51 a răspuns:

Romanii vor ieftin si bun, bani fara munca, munca usoara si bani multi, bogatie peste noapte si tot felul de iluzii din astea. Normal ca iei 2000 de lei, cat ai vrea sa ai la inceput? Nimeni nu iti da 10.000 de lei pentru ca esti frumos. Ai un talent? Esti muncitor? Iti garantez ca salariul tau creste exponential. Esti puturos? Ti-e lene sa inveti? Ramai cu 2000 de lei toata viata.

| romeo78 a răspuns:

Există un singur răspuns real, dar dureros: ordine de la Uniunea Europeană, de după 1990 pentru țările de după Cortina de Fier.
O distrugere a economiei, agriculturii, o ținere a salariilor jos, pentru ca să plece la muncă în occident, având impresia că vor trăi mai bine.
Refer la "haine de firmă" e o impresie falsă. În general se dorește un lucru nou, bun calitativ, nu doar second-hand sau chinezării!
O economie, agricultură puternic ar aduce salarii mai mari, deoarece însăși companiile ar mări salariul dacă ar avea o concurență reală.

| aumih16 a răspuns:

Pai da vrei salariu mare! te duci in afara bai nene! la noi mori de foame!

| Digikey a răspuns:

Bugetarii nu sunt de aceeasi parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Economie nu ar putea face fata daca am avea toti salarii de peste 3000 de lei. Asa ca vom vedea salarii de la 1000-1500 de lei pana la salarii de 20000. Dar o persoana ar putea sa se descurce si cu 2000 de lei....nu zic ca e ok salariul dar nu va face foamea. Daca nu fumezi, nu bei, nu dai banii aiurea pe haine o sa fie ok. Gasesti chirie si cu 600 de lei (garsoniera in care sa stai singur), apoi ar mai fi utilitatile undeva la 600 (poate si mai putin de exemplu vara cand nu ai de platit caldura) ..deci pana acum 1200. Mai raman 800 de lei pentru cumparaturi (mancare si alte chestii). Daca banii sunt gestionati cum trebuie, atent, te poti descurca si cu 2000 de lei pe luna.

| Aldutssss31 explică (pentru anonim_4396):

In afara de mancare,datorii mai sunt si alte cheltuieli. Poate vrei sa ti iei un calculator nou, un telefon, o bicicleta, nu le cumperi in fiecare luna, dar si când le cumperi dai destui bani.Chiar daca nu dai banii aiurea pe haine scumpe, tot cheltui bani...cu 2000 de lei doar existi, nu traiesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

"Poate vrei sa ti iei un calculator nou, un telefon, o bicicleta"
Iti cumperi in functie de posibilitati. Incerci sa pui deoparte ceva bani sau cumperi in rate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu.
Uita-te cum sunt oamenii din alte tari și cum suntem noi.
O foarte mare parte de romani, nu a înțeles capitalismul, încă, si trage în jos și partea care a înțeles ceea ce inseamna asta, si a mai inteles si ceea ce inseamna munca, vânzare etc.
Am avut un trecut care a lăsat efecte in prezent si o sa lase si in viitor.
Când intr-o tara toti așteaptă sa fie angajați, e foarte ușor de înțeles despre ce este vorba si încotro o sa meargă respectiva tara.
Nu știu dacă exista o tara (dar e posibil sa mai existe prin balcani), care își denigrează din start propriile produse, firme, servicii, dar în schimb le ridica în slavi pe cele de afara, multe dintre ele fiind la acelasi nivel.

Intr-o tara ca a noastra, ciobanii si străinii devin milionari, oare de ce?
Postul sigur si fix tati! Aia e!
Culmea ca fix ala nu-i sigur si nici fix.
Sper ca o sa înțelegi ceea ce ti-am scris.

| brokxy a răspuns:

Eu iti arat ca ma descurs si cu 1500 de lei happy Nu toti cumparam tigari, si bautura sau haine de firma zilnic. La ce ajuta atatea haine? Nu am inteles niciodata atitudinea de cocalar a romanilor, 1000 de haine si dinalea scumpe in fiecare saptamana, si apoi ziceti ca nu va ajung 2000 de lei. Stiu straini din alte tari nu cumpara atatea haine ca si romanii si le ajung banii

| anonimg a răspuns (pentru brokxy):

Sunt si oameni care nu au astfel de vicii consumatoare de bani, si care totusi nu le ajung banii respectivi. D-asta a scazut si rata nasterilor, si s-a inmultit imoralitatea.
Cu bani putini nu exista posibilitatea de dezvoltare. De acea Romania nu este dezvoltata asa ca majoritatea statelor din UE. Un venit mic nu inseamna dezvoltarea economiei unei tari, ci scaderea economiei. Si merge in scadere, chiar daca mass-media face sa se vada altfel lucrurile.
Este adevarat ca te descurci cu 1500 de lei -dar doar atat cat sa traiesti de azi pe maine. Asta nu inseamna dezvoltare. Tot la fel de adevarat este ca si banii acestia sunt extrem de buni pe langa aceia care au mai putin si poate chiar cheltuieli mai multe. Dar nu asa trebuiesc privite lucrurile.
Cale de mijloc nu exista: ori exista progres, ori regres -atat personal, cat si national si mondial. Cu toate acestea -deci in orice situatie ne-am afla- trebuie sa ne incredem in Dumnezeu, si sa nu ne sprijinim pe binecuvantari, si sa nu ne uitam nici la lipsuri. Caracterul nostru se va dezvolta numai si numai atunci cand ne vom uita la lipsurile altora ca sa le suplinim.

| TFL007 a răspuns (pentru brokxy):

Fereasca dmz, la ce te ajuta hainele, auzi la asta laughing) .....imbracamintea face parte din imaginea ta, daca vrei sa iesi in zdrente pe strada e problema ta

| TFL007 a răspuns:

Cu minim pe economie in Bucuresti, singur in chirie ai toate sansele sa slabesti intr-o luna 15-20 de kg, un salariu decent inseamna undeva la 3000-3500, daca locuiesti la comun cu prietena si ea e pe salariu, parca sa zici ca mai merge cu minim pe economie ( dar nu stiu in ziua de azi una sa stea cu unu pe asa finante ) si crede-ma ca un job decent sa prinzi in Romania e destul de dificil, trebuie sa fii stapan pe tine in orice firma sa fii un fel de lider, pe care patronul se poate baza si pe care il poate plati oarecum ''obligat'' stiind ca oricand ii poate pleca

| NoisyLight a răspuns:

Din cauza angajaților. Dacă ar ști cum să negocieze, altfel ar sta lucrurile.

| Dobrinx a răspuns:

Statul nu priveste niciodata din aceasta perspectiva.
Doresti sa cunosti motivul exact pentru care salariile sunt asa de mici?

Da un raspuns ar fi ca economia este la pamant. Dar care este treaba cu economia asta?

Treaba este ca Romania este imprumutata in Europa cu sute de milioane de euro, uite acum caut sa vad, nu gasesc clar, dar in jurul a 100 miliarde de euro, asta este super cand calculez :]] chiar mi se pare funny. Fiti atenti

100 miliarde de eruo = 100, 000, 000 Euro = 485, 880, 000.00 Lei

Bani care in teorie si in practica trebuie dati inapoi.

In Romania nu se permit salarii mari pentru simplu fapt ca tara nu produce nimic ci mai de graba se afunda in datorii.

Este ca si cum, copi fiind, primesti 10 lei pe zi de la parinti. Intr-o zi ei raman fara servici si nu mai au de unde sa castige bani.
In acelasi timp tu cresti si 10 lei ti se pare o suma mica, si vrei 20 sau 25 de lei.

Ideea este ca, atat timp cat tara este intr-o "criza financiara" / datorie continua catre EU nu o sa avem niciodata salariile mari.

Da a mai crescut salariu minim pe economie, era 1500 acum parca este 1700 sau 2000 [ cu tot cu bonuri de masa ].

Iar companiile care activeaza in RO, fie ele cele mai bogate si mai mari, nu o sa iti ofere tie un muncitor de rand un salariu mare. De ce?
Pentru ca tu trebuie sa muncesti, indiferent de salariu, si daca atat se da minim in tara asta atat iti vor da si ei. Le convine si lor...

Chiar ma gandeam in ultimele zile, tot de la niste intrebari de pe TPU. De atatia ani, oricine intra in politica se duce sa fure.

Romania a devenit o fabrica de exploatare. Vine mereu cineva, sapa cat poate, fura, isi ia o vacanta de cativa ani la puscarie dar traieste toata viata cu conturile pline.

Gandeste-te la suma aia de mai sus. Care ar fi nebunul sau nebunii care sa incerce sa scoata Romania de acolo? Pe vremea lui Ceausescu cand Romania a devenit independenta si nu mai avea datorii de stat, cand relativ datoria de atunci era extraordinar de mica pe langa cea de azi, a fost nevoie de cativa ani buni ca sa o plateasca, a fost nevoie ca Romanii sa manance cu portia si sa traiasca in saracie, sa munceasca.

Da, au fost vremurile cele mai grele, dar asa a scos Ceausescu tara din datorii. Acum ce crezi ca se poate face? cu asemenea suma? Tara asta nu mai are nimic... avem o mana de oameni inteligenti care daca ar forma un fel de Iluminati Romania poate ar reusi sa duca tara in sus, dar si din oamenii aia, multi pleaca in alte tari pentru ca au alte oportunitati.

Un ultim exemplu, o sa dau compania Dacia. Am aflat asta acum 1-2 saptamani. Cand spui Dacia cred ca te gandesti 100% Romanesc.

Putini stiu insa adevarul. Era pe yt un review despre noua Dacia electrica. Au spus ca o sa fie si asta un nou best-buy ca si celelalte modele. Dupa cum stim Dacia se vinde bine in Europa pentru ca este ieftina.

Insa afirmatia de la sfarstiul videoclipului a fost asta : "Pacat ca Reno, care este firma Franceza sau nu stiu care, in orice caz nu Romaneasca, detine peste 96-97% din compania Romaneasca Dacia.

Deci da...de aici poti trage concluzia de ce Romania nu prouce nimic..este ca si vanduta.

Cu toate astea exista speranta ca in viitor, generatiile noastre sa schimbe ceva.

Multam fain de intrebare, simteam de mult nevoia sa ma exprim in maniera asta depre tara si nu am avut niciodata ocazia.

Scuze ca m-am lungit :]] Scriam si mai multe dar trebuie sa ma intorc la treaba, bafta!

| TFL007 a răspuns (pentru Dobrinx):

Depinde cand vor aparea roboti care vor muncii pentru patroni, atunci lucrurile vor sta si mai rau, vor fi si mai multi multi someri