| tonyc7 a întrebat:

Dupa ce varsta credeti ca e jenant sa ai un job stabil? Pana atunci avand doar joburi ocazionale/provizorii ori ocupandu-te cu mici afaceri. E motiv de jena faptul ca ai stat mai multi ani la rand fara sa profesezi in domeniul in care ai terminat facultatea/ institutul?

26 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

E un motiv de lauda faptul ca ai reusit sa nu muncesti pana la o varsta cat mai inaintata. Oricine poate fi fortat de circumstante sa-si ia o slujba, dar sa vedem daca reusesc si invers.

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

Rușine noua ca muncim csf sad

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

Sa rezistanti tentatiei. Eu rezist de ani de zile si uite ca nu am depresie, anxietate sau stari de oboseala. Ma simt grozav.

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

And again, rusine noua ca nu suntem întreținuți crying

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

Nu te plange ca ai toate sansele sa fii in viitor.winking

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

Oferi plimbari cu mașina timpului?
Ce tare, cat face?

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

Nimic, trebuie doar sa astepti un fraier cu bani.

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

sad pai n-am răbdare sa aștept și muierea pe care o iubește eu e săracă și ea...nu cunosc fraieri bogați crying (asta desigur dacă nu te oferi tu)

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

Fraier sunt, dar nu si bogat happy. Se pune?

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

No money, no good

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

Ok, vand un rinichi si sunt bogat. Acum lasi fata in pace? happy

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

(Hmm o țin de amanta secreta pana îi iau banii sa fugim în lume)
Sigur, se accepta. happy

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

De parca nu asa fac toate. laughing

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

Bun deci ce faci, vinzi rinichiul ala și dai banii sau ne vedem de ale noastre?

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

Pare rezonabil. Dar trebuie sa vii sa iei banii. Am mentionat ca-s fraier, deci nu ma pricep la transferuri bancare happy.

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

Nu-i bai, în plic trimiși cu curier sau posta romana.

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

S-ar putea sa intarzie dupa operatie, plus ca posta romana pierde plicuri. Sau mai rau, s-ar putea sa pastreze curierul banii. Mai bine vii tu. Sau daca esti un produs al imaginatiei mele si dau banii degeaba, asta insemnand rinichiul meu. Deci trebuie sa vii.

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

A nu ca ăștia de la mine îmi aduc și acasă, îl si pun pe masa, nu îndrăznesc ei.
N-am pățit cu pierderi, deci am încredere.

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

Ok, dar trebuie sa se asigure cineva ca reuseste extragerea si ca nu fuge cu el. Deci trebuie sa vii.

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

Am sold...aaa...servitori care se ocupa de asta.

| Apokales a răspuns (pentru Catrice):

Daca ai servitori, atunci la ce iti mai trebuie rinichiul meu?! Esti sadica, vrei sa stii ca sufar. Credeam ca suntem prieteni sad.

| Catrice a răspuns (pentru Apokales):

Pai suntem cum sa nu fim noi prieteni.
The more the better...gen.
Luxul e greu de intretinut.

| StrongHeart a răspuns:

Parerea mea e asta,nu stiu cati o sa fie de acord cu mine dar e "jenant" sa lucrezi intr-un domeniu care nu iti place sau care nu te reprezinta.
E bine si recomandat sa incerci cat mai multe ca sa iti dai seama ce vrei sa faci,e jenant,cred eu, sa stai intr-un loc in care simti ca iti pierzi timpul si ai putea sa faci altceva mai productiv cu viata ta.
Ce studii ai nu are mare relevanta, conteaza ce ai in cap si ce ambitii, motivatii ai ca om, zic eu.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Man sunt situatii si situatii. Aici depinde mult de parinti si felul lor de a fi. Pot sa fie oameni instariti care sa le permita odraslelor sa stea cu ei si sa le dea bani cu gramada si sa le plateasca facultatea sau mai stiu eu ce, sau pot sa fie oameni modesti care sa nu aiba o situatie materiala prea stralucita si situatia sa impuna ca acel adolescent, copil sau cum vrei sa ii spui. Deci depinde mult dar ca sa iti ofer ceva mai concret. Daca parintii nu te ajuta prea mult, apuca-te de muncit cat de rapid posibil dupa ce ai terminat scoala, liceu sau mai stiu eu ce( asta o sa te avantajeze in mai multe moduri pe viitor si anume, o sa fii mai disciplinat, o sa pretuiesti altfel banul, etc etc etc). Daca ai tai sunt instariti pune si fa facultatea, freaca menta cat mai poti si dupa facultate pune si fa ceva cu viata ta.
Referitor la a doua intrebare. Mai nu ar avea de ce sa fie motiv de jena ca nu profesezi in domeniul in care ai terminat scoala, facultatea sau ce mai vrei tu pentru ca ori nu esti facut pentru ceea ce ai terminat. Iti zic cazul meu ( de pe acum zici sa-mi scuzi limbajul acolo unde este cazul happy ) Am terminat un liceu cu profil electric, parintii mei fiind modesti m-au indemnat sa fac o facultate sau sa profesez ca electrician ca cica se castiga bine, sa plec in afara la rude sa profesez acolo ca o sa-mi fie bine, etc etc intelegi tu man. Sa zicem ca am plecat in afara si am muncit printre straini dar nu m-am putut adapta si iti zic si unde am lucrat. In Italia ca electrician ( foarte putin timp ca mi-am bagat picioarele, nu mi-a placut ) dupa aia in constructii cu un albanez care platea pe ora 5 euro sau cat naiba era ca nu mai stiu, si la urma ca,, ospatar" intr-un restaurant chinezesc. Nu mi-a placut sa fac nimic din astea si am incercat in armata si am reusit. Eram in intalia intr-o dimineata si o ajutam pe matusa-mea sa faca curatenie intr-un magazin de mobila cand m-a sunat un nr din Romania si spre surprinderea mea am reusitsi acu imi aduc aminte :,, Alo, domnul ( numele meu de familie ), dvs sunteti? Eu de colo mai rezervat : Da, la care vocea din telefon : Armata are nevoie de dvs, ati reusit. In sinea mea o fericire de nedescris. Am revenit in Romania, am anuntat rudele si familia si m-am dus in armata. Ai mei nu s-au prea bucurat pentru ca nu voiau sa merg in armata ci voiau sa fiu electrician pentru ca se castiga bine.Si ce mai pot sa zic: Am implinit 20 de ani intr-un iglu de zapada pe cand eram undeva prin muntii de langa Predeal, am reusit sa-mi coordonez o echipa de colegi (in cadrul unui ex militar) si sa,, eliminam" o echipa de puscasi marini americani asta dupa ce noi am stat culcati in zapada mai mult de 15 minute ca se se astearna zapada pe noi ca sa nu fim vazuti ( si in seara aia pot sa zic ca toti am dormit foarte bine la caldura, mai putin americanii care pentru,, rusinea" de a fi eliminati de romani au facut instructie toata nopatea si au dormit in zapada ), sa faci flotari la bustul gol la -20 de grade si comandantul de pluton sa dea cu zapada pe tine, am ajuns si in Afganistan, m-am plimbat cu humvee-ul la 40 si ceva de grade prin desert, tras cu arma in talibani, s-a tras asupra mea, am jucat carti ( nu ma pasioneaza ) in magazia de alimente cu americanii in timp ce,, gustati " jack daniels din plin, sa auzi povesti de la militari batrani care au avut misiuni in Angola, Kosovo si mai stiu eu unde cum aduceau cu*ve in baza si faceau toti gangbang ( asta se face si acu crede-ma rolling on the floor ), cum dadeau *** in Angola prin gardul de sarma ghimpata, etc etc etc. Cam asta ar fi, m-am prins cu povestitul pentru ca la urma urmei cu asta ramai in viata, cu amintirile, nu cu banii castigati din munca de electrician lipind fire sau mai stiu eu ce. Bag picioarele nu stiu sa repar o priza, nu stiu sa schimb o priza, dar un bec stiu sa schimb si hei... daca nu stiu nu ezit sa dau din banii pe care i-am facut in misiune ca sa vina altul s-o schimbe pentru ca imi permit, pana la urma... se castiga binewinking
Multumesc mult si respect daca ai citit pana aici. App tot ce am zis mai sus e real 100 %.O seara faina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai jenant sa nu ai un job stabil din punctul meu de vedere.
Daca sari de la un job la altul la intervale scurte de timp poate sa insemne ca ori nu te descurci, ori nu iti place munca, ori alte motive, fapt ce le da de gandit recrutorilor daca asa vei face si cu ei daca ar fi sa te angajeze pe un post intr-o firma.

"E motiv de jena faptul ca ai stat mai multi ani la rand fara sa profesezi in domeniul in care ai terminat facultatea/ institutul?"
Daca te referi ca nu ai lucrat efectiv in domeniu si ai facut altceva in schimb pana s-a ivit ocazia, nu e nimic rau. Foarte bine merge cartea de munca.
Daca doar ai stat fara sa faci nimic, fara niciun job ca nu vrei tu altceva decat ce scrie in diploma ta, atunci sincer mie se pare prostesc. In primul rand unii angajatori chiar si in domeniul in care ai terminat o facultate, nu iti cer decat experienta in munca si atat, nu experienta specializata intr-un domeniul sau anumite cunostinte avansate. Tu daca stai in speranta ca va ploua de undeva cu ceva pentru tine, pierzi vremea degeaba.

Nicio facultate nu iti asigura un loc de munca in domeniu parerea mea, si mai ales in tara noastra cea frumoasa. Depinde de tine si aptitudinile tale si cum stii sa te vinzi. Aptitudini noi dezvolti doar lucrand undeva.

| BlackOath a răspuns:

Singurul lucru care este jenant este sa stai pe capul parintilor pana la 25-30 ani (cunosc cazuri). De acolo incolo, fiecare cum se descurca, pana la urma urmei este pandemie si gasesti greu orice job. Eu una am tot sarit de la job la altul in domeniul in care am studiat si mi-am dat seama ca nu imi mai place ce fac si nu prea mai am oportunitati, asa ca m-am mutat inapoi acasa si de aici, ce-mi pica. Poate plec in strainatate, de ce nu. Nu e rusine sa muncesti, e rusine sa depinzi de altii.