| LastPoison a întrebat:

Hei.De vreo 4 ani, m-am gandit, iar dorinta mea este sa fac facultatea de medicina.Sunt in clasa a 10, la profilul Stiintele Naturii si as vrea sa va intreb?! Ca sa intru la facultate la medicina, as vrea la Timisoara, din ce se da admiterea? Si din ce ar trebui sa invat ca sa intru la buget :* HELP me ^_^FUNDA

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://www.umft.ro/newpage/admitere/

Admitere 2011
Admitere 2010
Licenta 2010
Licenta 2011

Arhiva
Organizare si desfasurare ADMITERE 2011

Universitatea de Medicina si Farmacie "Victor Babes" din Timisoara organizeaza concurs de admitere, in data de 21 septembrie 2011, pentru cele 62 de locuri cu taxa ramase neocupate la Facultatea de Medicină Dentara.

Inscrierile se fac la secretariatul facultatii, intre 12-16.09.2011, orele 09.00-12.30.

Candidatii la sesiunea de admitere 2011 UMF "Victor Babes" Timisoara pot beneficia de cazare pe perioada inscrierilor si a admiterii la caminul 1-2 contra sumei de 30 lei/zi/persoana.

Grila admitere

- La specializarile Medicina si Medicina Dentara, grila va fi unica si va cuprinde:
60 de intrebari din Biologie, pentru care se acorda 7 puncte,
20 de intrebari din Chimie organica, pentru care se acorda 2 puncte.

- La specializarea Farmacie, grila va cuprinde:
60 intrebari din Botanica, pentru care se acorda 6 puncte,
25 intrebari din Chimie organica, pentru care se acorda 3 puncte.

Din oficiu, se acorda un punct.

! Examenul de admitere se va desfasura in data de 20 iulie 2011, orele 10.00-13.00. Intrarea in sala de examen se va face pana la ora 09.45, pe baza cartii de identitate si a legitimatiei de concurs.

Confirmarea locului - 21, 22 iulie!
Achitarea taxei de studii (pentru locurile cu taxa) - 01.09-09.09.2011!

| George2099 a răspuns:

Petru facultatea de medicina trebuie sa inveti chimie si biologie pentru a intra la buget : chimia din clasa a 11 a si aproape tot din chimie