| teodora24 a întrebat:

Hello!
Este cineva de aici care lucreaza in programare si nu are facultate sau cursuri platite? Sau daca a contat asta la angajare sau salariu? Mi-ar fi utile parerile voastre.
Multumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am avut colegi care nu aveau facultate de IT. Unul făcuse chimie celalalt doar 1 an la AC.
La angajare nu a contat ca aveau ceva experienta. Dar nu era vorba de o firma mare atunci. Experienta si testele practice au contat mai mult decat diploma. La o firma mare unde aplica cu sutele si exista departament de HR nu bag mana in foc ca e la fel.

| teodora24 explică (pentru suntserios):

Eu lucrez la o multinationala, insa cerintele de la IT cer diploma. Cunosc totusi un prieten care lucreaza acolo fara facultate.

| sierra1 a răspuns (pentru teodora24):

Dacă cer diplomă nu te angajează (ca pe acel amic) decât pe o funcție inferioară... deci dă-te peste cap și fă-te cu diplomă

| Zuzu1991 a răspuns (pentru teodora24):

Da-i dracu de IMBECILI si angajeaza-te in alta parte
trebuie sa fii ULTIMUL imbecil sa vrei diplompa pentru programare, care e una dintre cele mai cautate meseri si se fura programatori de la o firma la alta cu salarii mai bune
eu lucrez in IT si mi-au cerut adeverinta de 12 clase numai din cauza ca in tara asta nu ma pot plati cum trebuie daca nu am macar aia (am pierdut diploma de bac si e o nebunie sa o recuperez)

| goguPatent a răspuns:

Sunt o groaza de oameni care lucreaza fara diplome in domeniu. majoritatea nu pe la multinationale, da nu asta e problema ca programare se face la multe niveluri.

problema e insa ca din multi cei care nu au niste baze ale programarii au performante mediocre