| CarmichaeL a întrebat:

Daca voi face Academia Militara, unde ma pot incadra? Adica, eu stiu ca pentru a intra in SRI trebuie sa faci Academia Militara. Insa, SRI... nu'mi prea suna bine laughing. Intrebarea este : Stiti alte servicii in afara de SRI, in Romania, unde pot intra pe baza Academiei militare?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stii bine, pentru SRI trebuie sa faci Academia Nationala de Informatii.
Pentru militari exista scoli de ofiteri pe arme: infanterie, artilerie, marina, tehnic. In functie de ce vrei cauti la scoala respectiva. Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Academia militara inseamna de fapt mai multe facultati, cu profiluri oarecum diferite. este "academia tehnica militara", de unde iesi un fel de inginer militar (sisteme electronice sau meconotronica). pe urma ai "academia fortelor terestre" - e un fel de ASE militar. pe urma ai "academia fortelor aeriene" unde se face in management pe domeniul aerian, inclusiv managementul traficului aerian. http://www.universitati.ro/universitati-militare
in functie de ce alegi, ai o meserie ca oricare alta, numai ca ai o specializare suplimentara pe domeniul militar si ai prioritate la angajare in armata, dar iti poti gasi de lucru in orice alt domeniu in privat pe profilul respectiv. trebuie vazut insa direct la ei sa nu ai o obligatie ca un anumit numar de ani dupa absolvire sa lucrezi in armata. deci nu e doar armata, poti face si altceva in viata dupa o academie militara. succes!

| CarmichaeL explică:

Si cu ce se ocupa... happy