| anoonym a întrebat:

sunt in clasa a viii-a si as vrea sa dau la stiinte sociale! vreau sa ma fac politista sau jandarmerita:* ce dau la bac la stiinte sociale din ce am auzit : istorie mate romana si engleza dar nu sunt sigura! 1 vreau pe cineva din acest domeniu si v-as mai ruga ceva raspundeti cu multa seriozitate:* multumesc anticipat!

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

Nu dai examen din matematica si nici din engleza scris. Probele orale (competentele) sunt formate din: limba romana, limba 2 (limba straina la alegere) si TIC/ informatica (competente digitale). Calificativele (se dau calificative si nu note) vor fi trecute pe o diploma separata dar nu conteaza propriu zis in stabilirea mediei de la examenul de bacalaureat, fiind mai mult un indicator personal. Probele scrise sunt compuse din: limba si literatura romana, istorie, respectiv materia de profil la alegere (ai de ales o materie, dintre geografie, sociologie, logica, psihologie, economie, filosofie).