| Kokolina a întrebat:

In ce consta Filologia?

Răspuns Câştigător
| HypnoticPoison a răspuns:

BirthDayOfMyDeath ti-a dat un raspuns ok dar daca te referi la numele profilului care exista la liceu inseamna faptul ca vei face mai multe ore de limbi straine si multe ore de romana unde vei aprofunda etimologiile cuvintelor si vei invata sa vezi dincolo de cuvinte si texte, vei putea analiza un text la prima vedere fara probleme, bineinteles daca si cei care te vor pregati vor fi indeajuns de competenti big grin

3 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Știință care se ocupă cu studiul culturii scrise a popoarelor, în special cu studiul textelor vechi și al operelor literare din punct de vedere al limbii, al influențelor suferite, al modului în care ni s-au transmis și al autenticității, precum și cu editarea lor

| iulikka a răspuns:

Filologia se bazeaza pe limba romana, limbile straine, istoria, latina...

| kathgilbert a răspuns:

Texte literare, limbi straine, istorie, geografie, discipline socio-umane(logica si argumentare, psihologie, filozofie, sociologie, economie).