| RandomQuestionsAndAnswers a întrebat:

pe ce se bazeaza Filologia?

Răspuns Câştigător
| Bitextual a răspuns:

Pe materii umaniste. Se pune mult accent pe literatură şi pe limbi străine ca engleza, franceza, latina.

| RandomQuestionsAndAnswers explică (pentru Bitextual):

Si aceste limbi se pot alege sau toate 3 vin "la pachet"?

| Bitextual a răspuns (pentru RandomQuestionsAndAnswers):

Nu poţi alege. Se fac toate cele 3 materii până în clasa a XII-a, inclusiv, iar la latină teza e obligatorie. Trebuie să-ţi spun însă că există şi profilul filologie bilingv, unde materia de bază este engleza, franceza sau altă specialitate aleasă de liceu. Te-aş sfătui să urmezi un profil bilingv pentru că ai oportunitatea de a ieşi cu o diplomă de cunoscător al unei limbi străine, diplomă apreciată de altfel şi peste hotare. Eu, de exemplu, am dat Cambridge-ul, şi mi-a fost de mare ajutor.

3 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Liceu,sau Facultate?