| RAY a întrebat:

In ce domeniu din IT se castiga mai bine?
Momentan lucrez in reparatiI pc, dar as vrea sa incep cu ceva.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| endizaw a răspuns:

Programare?
poti sa faci un joc extrem de bun si sa primesti bani pe el.

| AntonVasile7 a răspuns (pentru endizaw):

Endizaw proiectarea nu are legatura cu facutul de jocuri! Si sa ajungi tu sa faci un joc, practic imposibil, sau cum ti-l vinzi ca nu o sa stie nimeni de el... De asta se ocupa firmele mari si sunt echipe intregi care stau la baza crearii unui joc, nu e asa usor cum crezi tu. Si sa revenim PROIECTAREA are legatura in mare parte cu redactarea de planuri de construcii pe cladiri in format electronic in programe specifice Proiectarii! Iti zic pentru ca lucrez in domeniu.

| RAY explică (pentru AntonVasile7):

Am nevoie de un inceput de ceva, momentan lucru ca pfa in reparati IT as vrea sa lucrez si online sa cunosc mai multe am pc bun pot lucra si in autocad

| AntonVasile7 a răspuns:

Eu cu asta ma ocup, proiectez in autocad la o firma de constructii din Cluj. Eu am facut o facultate in domeniu si te sfatuiesc sa faci si tu, in caz contrar exista cursuri de autocad care dureaza vreo 6 luni cate stiu, dar aici te poti interesa tu mai bine. Dar fara o diploma slabe sanse sa fi luat undeva numa daca esti superr bun, deci fa un curs sau ceva.

| RAY explică (pentru AntonVasile7):

Tocmai am descarcat autocad 2018, as vrea in orice dar sa fie legat de IT, da ar fi ok un curs in IT ca nu am deloc, trebuie sa am facultate obligatoriu?

| AntonVasile7 a răspuns (pentru RAY):

Depinde de firma. Stiu firme care pun pret doar pe aptitudini. Dar ziceam ca iti trebuie facultate sau ceva curs deoarece tu nu stii multe chesti care nu le poti invata de pe internet deoarece sunt prea putine informatii sau chiar deloc. Tu pe langa ca o sa ajungi sa stii toate comenzile de la autocad spre exemplu nu e suficient deoarece daca te pune sa faci un apartament nu o sa stii reprezenta apartamentul ca nu ai invatat ce inseamna multe chestii. Pentru asta iti trebuie o pregatire. Inca ceva bun pe langa autocad mai e java. Incearca un curs daca nu vrei o facultate, preturile variaza de la 400 la 4500 lei.

| RAY explică (pentru AntonVasile7):

Multumesc mult de informati, chiar as vrea sa invat cat mai multe, dincolo in Germania in reparati it as avea de lucru?