| sy46 a întrebat:

Intrarea la o facultate fara plata se face in functia media notelor obtinute la bac si nu se ia in considerare media anilor de liceu?
Daca de exemplu vreau sa merg la o facultate doar de la 20 de ani, mai pot intra la fara plata concurand cu nota obtinuta la bac?
Nu prea sunt inca informata in domeniu; m-ar interesa despre universitatea din Munchen, si acolo poti intra la fara plata in functia acestor note? Poti studia in limba engleza sau trebuie neaparat sa cunosti limba germana?
Daca intrii la fara plata, nu platesti doar primul an, apoi, daca nu esti printre cei mai buni la notele obtinute in anul I platesti anul II?

Cat este de scumpa acea universitate? Se gaseste usor de lucru in Germania pe domeniul economiei(contabilitate)?
Orice informatie legata de intrarea la facultate sau despre universitatea din Munchen este binevenita.
Multumesc.

Ii rog pe cei ce nu stiu cu certitudine despre ce vorbesc sa se abtina.

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

Pai tu vorbesti la modul general. Daca vrei sa faci Facultatea in strainatate, trebuie sa intri pe site-ul respectivei facultati si sa vezi care sunt conditiile de intrare, daca este examen (care e mult mai probabil, mai ales pentru elevii straini) sau este concurs pe baza de dosar (si in cazul acestui lucru care este ponderea mediilor).
In legatura cu taxa, aceasta se plateste pe semestru, pe fiecare semestru in functie de media obtinuta ti se acorda un numar de credite, si in functie de aceste esti la taxa sau la buget (fara taxa). Asta in afara de primul semestru la care se ia dupa media de admitere.
La univ. acre merg pe sistemul bologna fiecare obiect are 5 credite.

In legatura cu taxele de scolarizare tot asa difera de la fiecare facultate, dar oricum sa fii sigura ca sunt mai mari decat la noi.

Oricum tu poti sa faci o facultate si in Romania, de ex. diplomele de la Univ Al. I Cuza din Iasi sunt recunoscute in toata europa, si univ este pe sistem bologna. Si poti sa mergi sa studiezi un semestru la o univ din strainatate.

De lucru iti gasesti in orice domeniu daca esti foarte bun in ceea ce faci.
In germania din cate stiu, se studiaza in lb. germana chiar si la studentii care sunt veniti in schimb de experienta.
Bafta!

1 răspuns:
| PinkY a răspuns:

Nu astepta un raspuns concret de la noi, cei de pe TPU. Ce trebuie sa faci e sa intri pe internet la facultatea care te intereseaza si sa citesti acolo tot ce e nevoie sa stii pentru ca fiecare facultate in parte are metodologia ei de admitere.