| conrob a întrebat:

La Drept este locul de munca asigurat? singurele facultati unde se asigura locul de munca este medicina, politia, jandarmeria?

4 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Pai ma gandesc ca o sa mai faci si practica, voluntariat sau ceva de genu si dupa terminarea facultatii e posibil sa-ti faca un contract de munca!

| CristinaSNC a răspuns:

Nu ai locul de munca asigurat.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut. Nu ai loc de munca asigurat!
In schimb iti gasesti foarte usor si persoanele ce au terminat Facultatea de Drept au un foarte mare avantaj la angajare.
Funda!

| Iyulia3712 a răspuns:

Iti explic eu cum sta treaba (M-am documentat foarte serios). Dupa ce termini facultatea de drept propriu-zisa, NU ai loc de munca asigurat (de fapt, doar cu facultatea ai sanse extrem de mici sa fii angajat), DAR daca iti continui studiile la INM (institutul national al magistraturii) unde poti deveni judecator sau procuror, atunci dupa ce il termini ai loc de munca asigurat. Insa e foarte greu sa intri acolo fara pile (intra primii 2-3 din 300 de candidati parca erau) deci trebuie sa inveti de sa iti crăpe capul, la propriu. Daca vrei sa te duci pe avocatura, dai axamen la barou (unde din nou e foarte greu de intrat), numai ca aici nu ai loc de munca asigurat, de fapt pana ce acumulezi ani de experienta, esti, practic muritor de foame. Abia pe la 30-35 de ani minim incepi sa castigi bani in adevaratul sens al cuvantului. Sper ca te-am ajutat, funda?