| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,sunt in clasa a 12-a la filologie si nu stiu sigur ce facultate sa urmez dupa absolvirea liceului.M-am gandit la drept, insa as vrea sa imi recomandati niste facultati care imi pot asigura un loc de munca dupa obtinerea licentei.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-ti asigura nimeni si nicio facultate post daca nu esti bun in domeniu si nu te implici mai ales la drept unde este concurenta foarte mare. Deci du-te in ceva centru universitar mai mare (Bucuresti, Cluj, Timisoara, chiar si de Iasi am aflat mai nou) si de acolo vezi cum faci sa fii bun si sa iesi in evidenta, acu nup poti sa termini o facultate prin cine stie ce orasel uitat de lume si sa ai pretentia sa ajungi avocatu de top al lumii laughing

| Matei4 a răspuns:

Profesor de romana...Stiu ca la prima vedere nu pare cea mai buna optiune, insa in functie de vechime, salariile ajung pana la 4000 lei, si nici nu mai spun de banii din meditatii.

| IamPanda55 a răspuns:

Depinde si de tine. cand iti place ceva si te dedici, poti ajunge departe happy Facultatea de drept e o alegere foarte buna si de viitor..si SNSPA e ok. resurse umane sau limbi straine si iti alegi a doua limba una mai grea si cautata (suedeza, rusa, germana, chineza etc). Poti sa faci un test de orientare profesionala la psihologul scolii ca sa iti dai seama ce domeniu ti s ar potrivi.