| AnonimXnX a întrebat:

Salut, am 23 de ani si m-am saturat sa plec in alte tari la munca, stiu engleza foarte bine si ma gandeam daca imi poate folosi la vreun job, o data am vazut un anunt gen personal hotel cu experienta in limba engleza in Craiova, eu stau aproape de Craiova desi sunt de la tara. Ceva propuneri?

Răspuns Câştigător
| AdrianLeverkun a răspuns:

Daca stii engleza de nivel B2, e o idee sa cauti un call-center in engleza. In Bucuresti exista Tellus si Kudo. Nu am lucrat personal acolo, dar lucra un prieten, programul fiind de noapte de la 16-2 si castiga vreo 2700 ron. Stiu ca e destul de naspa programul, pentru ca pierzi cam toata ziua, dar in afara de diploma de bac nu ai nevoie de nimic. Nivelul de engleza il testeaza ei acolo

44 răspunsuri:
| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Cine stie cat au pupat ai tai sa fie pe postul ala si prieteni ma indoiesc, mai umfla si ei sa se dea mari. E clar daca ai tai au lasat capul jos si luau orice le zicea superioru de bun doar ca sa i faca pe plac e evident ce caracter infect ai si tu. Chestia asta impreuna cu favorurile sexuale inca merge la noi in tara, omul incuiat fixat pe bani sa aiba cat mai mult le da nas astora, in alte tari n ai sa vezi asa ceva. Pe moment o r sa o duca bine, dar cand ii va intreba cineva sau vor fi pusi real *** sa faca treaba, parintii tai nu vor fi in stare ca ei au fost favorizati si promovati pe cunostinte 0 barat si se vor face de cacao. Dar mna tie inca iti convine, cine stie poate nici buletin n ai inca, o sa intelegi mai incolo cand te vor arata cu degetul noi astia restul care muncim pentru ceva si stam cu capul sus

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Ce invidios poti fi... sub nicio forma nu esti capabil sa accepti ca sunt oameni care pot castiga bine daca muncesc mult. Penibil.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alex495):

E penibil sa crezi ca doar cine da cu sapa munceste cinstit.

E greu sa crezi ca mama mea medic fiind castiga peste 1000euro. Esti incapabil sa intelegi ce face un programator cu 3-4 ani experienta. Nu poti intelege sa fii auditor intr-o companie financiara. Nu stii ce e ala team leader intr-o firma serioasa de marmeting. Tu esti blocat pe dat cu sapa si pe invidie fata de restul. Te ai blocat in mediocritate si in loc sa cresti vrei sa ii dobori pe altii la nivelul rau josnic. E trist. Dara asa e mentalitatea clasica romaneasca

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Mii de oameni din milioane laughing
Adica sub 0, 1%? Sa inteleg ca sub 0, 1% din populatia Romaniei isi permite un trai decent.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Nu boss. 200.000 din 4 milioane de angajați. Citește tot ce am scris și discuția completa. Adică 5%. La care se adaugă cei care au afaceri, cei care iau bani la negru, cei care iau comisioane, diurne șamd. Și ce, e o surpriza ca se trăiește rău in România?

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Sigur e medic de supt ****. La privat sunt salarii mai mari, dar nici macar atat nu au oamenii aia. Si pe ei brancardieru smurd le o da din picioare la fluturas de salariu. Team leader ul pana ajungi in orice domeniu faci 40 50 de ani daca ai norocul sa nu fie unu de mananca rahatul sefului si l promoveaza inaintea ta. Si chiar si ala are pana in 4000 de lei in mana. Eu zic sa mai iesi sa te interesezi, lasa fake news urile. Eu nu s invidios deloc, ma enerveaza ca un papitoi ca tine care nici buletin n are probabil se tine in clont cu mine si el habar n are cu ce se mananca viata. Asta i Romania reala, nu de pe hotnews sau de unde citesti, patronul ca sa ti dea tie 2500 de lei trebuie sa plateasca la stat 4000 si de lei.Multi au mia de euro, dar brut baiete, du te si invata si dupa stai pe TPU,, sa ajuti oameni".Am vazut ce abureli le scrii multora, macar pers alea de scriu la misto nu i bagi in seama, dar tu minti si le dai sperante desarte ca au un viitor in tara.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Ia o pauza prietene, si termina prin a imi insulta familia.
Si lasa frustrarile la o parte. Daca tu nu esti capabil sunt altii. Ramai in mediocritatea ta.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Ok cum spui tu, continua sa ti bagi bete in roate cu fake news uri, dar numai baga si la oamenii de pe acest site, tu ai nevoie de ajutor serios, nu ei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Cu aspiratii la post de call center la Telekom, lucru in fabrica sau vanzator la Maxbet / Maxfun incept sa iti inteleg frustrarile. Dar aia e, nu toti suntem la fel, fiecare cu sansa lui si cu rasplata muncii.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Bai laba sunt proiectant in Catia, mai ai de mancat pana ajungi macar la jumate din nivelul meu, nu ma astept la mai mult de la tine, e clar, bmw si stai pe banii alor tai pana la 30 de ani la cat de atotstiutor si mancator de rahat esti

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Aha, vezi sa nu, nu de alta da ne povesteai cum stai tu in picioare zeci de ore in frabrica si pontezi

"alex495 explică (pentru Staif):
Si daca a uitat ma poate ponta acum pentru sambata aia? Sunt platit cu ora si cam pierd dupa ce ca e salariu minim pe economie cam 50 de lei"

inseamna ca esti un proiectat foarte prost daca nu esti in stare in domeniul asta sa iei aproape de 1000 euro macar.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Se vede ca nici buletin n ai. Nu terminasem facultatea, fara diploma nu prea te ia nimeni fara pile, ai tai nu ti au zis asta de aia sunt,, sefi" sau ce rahat sunt. Eram lucrator comercial, acolo ajungi si tu daca ai tai nu ti baga pile si spagi in fundul patronilor sa te angajeze ca,, stagiar". Sau casier mai poti ajunge

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Eu știu ca în proiectare se câștigă bine... Dacă ești bun. Nu e cazul tău aparent.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Se vede ca esti imbuibat cu rahaturi, nup din pacate nu la noi in tara, cum e si in alte domenii nu sari de 3000 decat daca i ai rupt curul lu sef de la atata pupat in fund si te promoveaza sefulet ceva sau pleci afara sau faci manevre cu vreo firma a statului si sa ciupesti un,, comision" gras. Nici Continental nu ti da cine stie ce si ei sunt multinationala, ar avea de unde