| Doctorfishadi a întrebat:

Am aplicat la un job,anuntul era postat din 2011, plus de asta scria mare sub el OCUPAT!
Am zis sa incerc,poate am noroc,si am dat lovitura,sau aproape!
Nu am gasit nici o modalitate de contat al brandului,doar un mail pentru comenzi online.
Am zis,bun,le trimit un mesaj pe mailul de comenzi happy!
Am scris acolo totul despre mine,diplome,calificari, dar fiind sceptic nu am lasat un nr de telefon.
La 2 zile primesc un mail de la brand:
"Va rugam sa ne ajutati cu un numar de telefon pentru stabilirea unui interviu"! Asta se intampla ieri.Le-am trimis un nr de telefon,iar acum astept.
Intrebarea mea este:La cat timp cu aproximatie este posibil sa fiu sunat? Poate trece si saptamani? Nu am mai fost angajat niciodata si nu stiu cum stau lucrurile! Vreau sa strang bani pentru facultate,job-ul asta este "o data in viata" nu as vrea sa il pierd,am program flexibil, un salariu destul de mare si timp pentru a invata la admitere.Astept pareri cat mai multe,sau relatari din prima voastra angajare happy. Apropo, inca o intrebare! In ce anume consta un interviu practic?

2 răspunsuri:
| MotanulFelix a răspuns:

Job-urile de necesitate sunt intotdeauna un compromis si probabil stii ca niciun compromis nu te va avantaja total. Asadar poti cauta in mai multe locuri decat sa astepti dintr-un singur loc caci doar asa poti compara si poti face un compromis "mai avantajos". Ai totusi grija unde aplici si verifica pe Google inainte parerile altor angajati sau fosti angajati despre acel angajator. Succes!

| Doctorfishadi explică (pentru MotanulFelix):

Multumesc de sfaturi! Angajatorul este brandul Maxi Pet din Bucuresti.Este o firma serioasa, si oricat mi-ar da, mie imi convine. Functia ocupata ar fi consultant raion acvaristica.Acum sa vedem.