| tyler16007 a întrebat:

Salut, ce facultati exista de Asistent Medical? Sunt in Bucuresti?

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Se numesc postliceale, nu exista facultăți de asistenți.
Caută postliceale de asistent medical generalist.

| Sportacus123 a răspuns (pentru Hyperion7):

Există și facultate de asistenți medicali. Cel puțin, așa știu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Facultate de asistenti medicali este la Universitatea de Medicina si Farmacie Carol Davila. Acolo sunt locuri la buget si la taxa, se da examen de admitere. Acum a mai aparut una la o universitate privata, Bioterra, dar taxa de scolarizare e extrem de mare deci mai bine invata sa intri la buget la Carol Davila.
Si mai sunt postliceale, foarte multe. Acolo nu trebuie sa te omori cu invatatul si nu trebuie sa te duci zilnic deci poti foarte bine sa faci o postliceala in paralel cu serviciul pe care il ai. Diferenta e ca cei care au facultate primesc salariu mai mare dar aici intervine surpriza: spitalele evita sa ii angajeze pe cei cu facultate pentru ca vor trebui sa le dea salariu mai mare si nu vor deci practic in domeniul asta facultatea te trage in jos laughing
Ma refer la noi in tara ca in strainatate poti sa mergi dar va fi mai greu cu angajarea