| CartoonN a întrebat:

Imi plac...calculatoarele.Imi place sa le repar,sa umblu la ele, mai mult partea software...sa probez programe, sa vad ce face fiecare.NU IMI PLCE PROGRAMAREA! EXCLUS!

No acu' intrebarea mea e: Cam ce cursuri as putea sa fac sau ce facultate si ce meserii as putea sa urmez?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Daca vrei sa studiezi pe profil, de programare nu scapi.
Automatica si calculatoare este facultatea din Politehnica sau ceva asemanator la alte universitati.

Poti pe urma sa te specializezi si sa lucrezi ca si tester (desi si aici ar trebui sa stii programare).

Poti sa te specializezi pe administrare retele (ceea ce nu iti va aduce un viitor grandios).

Poti sa te specializezi de asemenea pe securitate si aici poti sa ai ceva sanse.

| CartoonN explică (pentru cristimihailov):

Pff...nasol ca nu scap de programare.Bine am spus ca nu-mi place programarea pentru ca la scoala nu prea punem accent, profa-i cam tembela si invechita, inca lucreaza-n Pascal.Plus ca mai sunt si celelalte materii la care trebuie sa faci fata si nici eu nu mi-am dat silinta la info.Mai am un an sa ma hotarasc. Voiam sa stiu cam ce se poate face...Mersiiii happy

| cristimihailov a răspuns (pentru CartoonN):

Baza este aceeasi in orice limbaj de progamare.
Intai sintaxa, apoi notiunile de OOP.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultate de profil fara programare serioasa nu exista. singurul lucru pe care il poti face sunt niste cursuri de cisco si sa devii administrator de retea.

Da in domeniul asta, la ce vrei tu mai mult decat un vanzator intr un magazin de calculatoare nu prea ai ce meserie sa faci

| Savin_Catalin_1969 a răspuns:

Poti urma facultatea de automatizari si calculatoare sau o facultate de infomatica.

| suntserios a răspuns (pentru Savin_Catalin_1969):

De de altfel acolo nu o sa faca deloc programare nu?