| valerika09 a întrebat:

Imi puteti spune ce profil sa-mi aleg, daca eu vreau sa devin manager.
P.S. spune-ti va parerea - oare merita sa-mi aleg aceasta profesie?

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Manager nu e o profesie, e o functie.

| valerika09 explică (pentru Kaℓi):

Pai si ce trebuie sa faci ca sa dobindesti aceasta functie sau mai bine zis ce functie ai inainte de a fi numit drept manager

| Kaℓi a răspuns (pentru valerika09):

Trebuie sa obtii o specializare intr-un domeniu, sa fii foarte bun in meseria ta, sa capeti experienta cativa ani, sa te aprecieze cei cu care lucrezi. De obicei posturile de manager se scot la concurs, sunt specificate conditiile de inscriere: studii, vechime in munca, cursuri de specializare etc, se da o bibliografie de concurs, cu legislatie si tematici specifice postului si se alege cel care indeplineste toate conditiile si are lucrarea cea mai buna. Asta ar fi parcursul ideal, de fapt, lucrurile nu stau tocmai asa in realitate, multe numiri sunt facute politic sau pe prietenii-cumetrii-rudenii etc.

| johnnny123 a răspuns:

Cu alte cuvinte vrei sa fii "sef".

Din pacate, jobul de "sef" sau "manager" nu se alege, ci se castiga.

Nici un profil nu-ti garanteaza ca in lumea reala vei deveni manager. Manager devii daca esti suficient de bun, nu daca ai o diploma.

| an0therkid a răspuns:

Facultatea de Științe Economice---> asta trebuie' sa faci
vezi aici ceva, ceva: http://stec.univ-ovidius.ro/