| Catalion a întrebat:

Salut. Pentru cei care reusesc sa ocupe un loc la SGP in armata, care e salariul de baza? Creste cu timpul? Se dau si bonuri? Am auzit ca armata o sa plateasca o suma ca ajutor pentru chirie, pe langa salariu. Asa este?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

De unde aCa SGP ai solda. Solda este compusa din splda de functie si solda de grad.
Solda de functie este cuprinsa intre 2500 lei - soldat si 2780 caporal clasa I.
Solda de grad este de 200 lei - soldat si 235 lei caporal clasa I.
In plus:
1. Solda de functie creste cu gradatia de vechime, dupa 3 ani, periodic, conform legii.
2. Militarii au norma de hrana (e adevarat ca daca ar manca doar cat pot cumpara cu acesti bani ar muri de inanitie.)
3. Indemnizatie de dispozitiv - 25 %.
Toate acestea sunt la nivel brut.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru mi25):

Te rog sa te mai interesezi ca esti in eroare cu indemnizatia la dispozitiv si cu sumele de la solda de functie si grad. O sa fac o poza cu fluturasul si o s-o pun aici ca sa vezi ca esti in eroare.
Si cu banii pentru chirie nu s-a mai actualizat nimic pentru ca nu au pus normele de aplicare deci tot 300 de lei aprox iei

6 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ai 3000 de lei in mana salariul. Nu, nu creste deloc cu timpul, bonuri nu se dau.
Da, armata iti da ajutor pentru chirie dar la nivelul anului 2009 adica 320 de lei daca stai in garnizoana, iar dar stai in chirie in afara garnizoanei ai 240 de lei.
Sfatul meu e sa iti cauti in alta parte de lucru ( si asta ti-o zice unu din sistem )

| mi25 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

De unde ai scos datele acestea eronate?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru mi25):

Daca sunt eronate da-mi-le tu pe alea bune

| mi25 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Cat priveste banii pentru chirie, acestia conform OUG 70/2021 "soldații și gradații profesioniști au dreptul la o compensație lunară pentru chirie... in cuantum de până la 50% din solda lunară".

| Ciprian09 a răspuns:

Salut,pentru început o sa ai solda cam 3100 lei, din care 1054 lei sunt banii de mancare lunar+banii de chirie aprox.330lei.salarizare pentru anul în curs.creste dar foarte puțin o data la 3 ani.depinde de unitatea din care faci parte, mai poți baga alte sporuri.succes!