| vasileion1996 a întrebat:

am si eu cateva intrebari pentru voi:
1)as vrea sa intru la politie,pompieri sau jandarmi si nu stiu ce facultate trebuie sa urmez pentru a intra acolo, imi puteti spune?
2)dintre cele 3 meseri la care pot sa intru mai usor si care e mai bine platita?
3)dintre aceste meseri unde pot sa imi gasesc mai usor un loc de munca?

Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

O sa platesti o taxa dde inscriere, dupa vei fi supus unui examen psihologic si medical, trebuie sa ai minim 1.65 m, inainte era 1.70m sau chiar 1.75m. intri la academia din Bucuresti care este de ofiteri daca ai obtinut o medie buna la examenele pe care le vei da pentru ca sunt multi candidati pe loc si trebuie sa treci si de proba sportiva, daca nu mai ai o sansa la subofiteri la campina si unde or mai fi. apoi faci 3-4 ani academia si in functie de media pe care o ai in acesti ani te poti in ce oras vrei tu, daca nu te vor repartiza ei unde pot.
nu platesti taxe, ba chiar vei fi platit in timpul practicii, o suma simbolica oricum. chestia urata e ca trebuie sa stai acolo, cel putin primul an, asta daca nu ai rude unde sa stai, nu au ei incredere, poate ii faci de ras si cine stie ce faci stand de capul tau.

5 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pai la academia de politie din Bucuresti poti sa alegi dintre politist la ordinesi si siguranta publica, frontiera sau jandarmi si pompieri si cred ca mai e ceva.
la pompieri iti trebuie analiza matematica si fizica, asa ca la politie cred ca e mai usor ca dai istorie, engleza si romana si proba sportiva eliminatorie.
in maxim un an dupa terminare esti angajat si nu trebuie sa iti cauti tu de munca, daca ai media mare te duci unde vrei tu, daca nu te repartizeaza ei unde pot

| vasileion1996 explică (pentru Th3AbSinTh3):

Deci ca sa inteleg tot ce trebuie este sa ma inscriu sa dau niste teste si daca reusesc sa le iau intru la academia respectiva dar dupa ce termin aceasta academie dau examene iar dupa acestea cu nota care o voi lua ma pot angaja? si app ce am uitat sa intreb este daca intru la academia respectiva platesc taxe anuale?

| vasileion1996 explică (pentru Th3AbSinTh3):

Iti multumesc foarte mult de raspunsbig grin

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru vasileion1996):

Cu placere si eu tot cam pe acolo vreau sa ajung

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru vasileion1996):

O sa platesti o taxa dde inscriere, dupa vei fi supus unui examen psihologic si medical, trebuie sa ai minim 1.65 m, inainte era 1.70m sau chiar 1.75m. intri la academia din Bucuresti care este de ofiteri daca ai obtinut o medie buna la examenele pe care le vei da pentru ca sunt multi candidati pe loc si trebuie sa treci si de proba sportiva, daca nu mai ai o sansa la subofiteri la campina si unde or mai fi. apoi faci 3-4 ani academia si in functie de media pe care o ai in acesti ani te poti in ce oras vrei tu, daca nu te vor repartiza ei unde pot.
nu platesti taxe, ba chiar vei fi platit in timpul practicii, o suma simbolica oricum. chestia urata e ca trebuie sa stai acolo, cel putin primul an, asta daca nu ai rude unde sa stai, nu au ei incredere, poate ii faci de ras si cine stie ce faci stand de capul tau.

| Vatavu_Bogdan_1992 a răspuns:

Pentru fiecare dintre aceste meserii sunt academii in tara(search pe google academia de pompieri/politie/jandarmi), trebuie doar sa te inscrii sa dai niste teste si daca reusesti sa le treci cu note mari ai sa fii viitor politist/jandarm/pompier