| Vlaaad a întrebat:

In primul rand as vrea sa imi raspunda cineva care are experienta in acest domeniu. Ce studii trebuie sa urmez ca sa ajung un medic anestezist? Fiind in liceu pe ce obiecte trebuie sa ma bazez? Si ce ar mai trebuii sa stiu despre aceasta meserie?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de medicina generala (6 ani), apoi sa dai examenul national de rezidentiat si sa iei o nota mare (cam in prima treime dintre candidati), sa iti alegi specialitatea Anestezie-Terapie Intensiva, sa faci 5 ani de rezidentiat intr-un centru universitar si sa promovezi examenul de specialitate.
In liceu e bine sa fii foarte bun la chimie, biologie si engleza (de olimpiada) si de nota 10 la matematica, inca o limba straina, fizica. Aaa, si trebuie neaparat sa-ti rezolvi problemele de ortografie, n-o sa te poti intelege cu pacientii cu exprimarea asta.
Trebuie sa stii ca e o meserie grea, in care trebuie sa te implici, in care pacientii iti mor sub ochi chiar daca tu ai facut tot ce trebuie pentru ei, ca vei face multe multe garzi (in rezidentiat cam 10-12 pe luna) si vei mai sta la spital multe multe nopti neplatite, fiindca nu poti pleca de langa pacienti. In acelasi timp vei avea multe satisfactii, fiindca multi pacienti muribunzi vor fi salvati prin munca ta.

| Vlaaad explică (pentru Brigaela):

Între timp am rezolvat cu probleme de ortografie ( atunci chiar m-a durut ), acum știu două limbi străine și am dat la Drept happy

Puțin exagerat acolo cu chimia, biologia și engleza să fie de olimpiadă, am văzut ce domnișoare și domni au ocupat băncile de la medicină în ultimii ani.

Oricum foarte bun răspuns în continuare!

1 răspuns: