| iulian0512 a întrebat:

Salutare tuturor am o nedumerire legata de plata salariului. In contractul de munca este specificata o singura data "15 a fiecarei luni", eu m-am angajat pe 13 luna asta (aug).

Logica ma indeamna sa cred ca pe 15 sept ar trebui sa primesc tot salariul intreg asa cum e trecut pe contract. Dar am intrebat in stanga si in dreapta si cica nu imi primesc toti banii ca din luna august nu am lucrat tot etc.

M-am mai gandit si eu dar nu pot sa ajung la o rezolutie pentru ca mi nu mi se pare posibil sa lucrezi o luna si sa nu iti dea salariu intreg. (intelegeam daca incepeam pe 25aug si pe 15 imi dadea mai putin).

Deci cum e? se plateste totul corect la luna? Multumesc, funda la raspunsu complet.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui ziua de salariu este in data de 15 a lunii urmatoare, pentru luna precedenta, nu pentru luna curenta. Asa fiind in 15 septembrie o sa fii platit pentru perioada lucrata in luna august, respectiv 13 - 31 august, n-ai cum sa primesti pentru intreaga luna fiindca nu ai lucrat intreaga luna, este foarte normal, salariul se da pentru munca efectuata. Numai bine!