| Pichakchiu a întrebat:

Sunt deja în clasa a 11-a iar eu nu știu ce facultate să urmez.
La început de a 9 a am vrut la politie, acum m-am răzgândit pentru că nu este de mine.
Apoi și în prezent aș vrea la Litere, să devin profesoară de română, pentru că iubesc copiii și îmi place să socializez, dar este un salariu de tot râsul. Apoi, bunicul meu, că el mă creste, vrea sa ma dea la Magistratura, La Drept, ca avocat. Vreau sa va întreb despre Dreptul asta. Cum e? Vreau răspuns serios de la cineva care are informații legate despre...
Este greu? Ce faci ca Avocat si cam care este salariul?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"să devin profesoară de română, pentru că iubesc copii"
rolling on the floor
Pe care copii, mai exact?
Nu te lua dupa bunicu', fa ce crezi tu. Avocati se viseaza multi, si majoritatea rateaza. Plus ca e un domeniu de rahat, rece si neproductiv.
Mai invata cum e cu i-urile copiilor, si mergi spre profesoara, ca e job la sigur. Nu cred ca e chiar de rahat. Bugetarii au salarii ok momentan.
Daca esti atat de plictisita si dedicata vietii de bugetar, ia in calcul si MApN sau jandarmerie.
La jandarmerie daca ai studii superioare prinzi post bun.

| Pichakchiu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nahh.
Da, o să am grijă la,, i,,-uri

Răspuns utilizator avertizat
| Hehehehehe123 a răspuns:

Buna! Părerea mea este sa cauți pe net chestionare pentru pofiile personale. Eu am făcut un astfel de chestionar in clasa a 8-a cu doamna psiholog al școlii. Aceste chestionare sunt niște întrebări psihologie care pe baza lor te îndruma in viața, ce job ți se potriveste(ex dacă ești blândă, profesoara)
Nu m-am axat pe ele, am avut un vis de când eram Mica sa devin kinetoterapeut și mai am puțin și îmi dai doctoratul happy
La drept este destul de greu, termini facultatea dar dacă nu ești printre primii sau dacă nu ai pile la un birou de avocatura, este foarte foarte greu sa îți găsești un loc de munca pe postul acesta.
Sper ca te am ajutat! Seara frumoasa