| IAnonimI a întrebat:

Un basarabean cu buletinul român expirat poate fi admis ca român de pretutindeni?

Înțeleg reproșurile posibile, dar rog ca cei care nu dețin competența de a oferi un răspuns util să ignoreze întrebarea.

În orice caz doresc să depun, fie ca român cu o echivalare a notelor, pe care nu o înțeleg și aș fi recunoscător dacă cineva mi-ar explica cum are loc, fie ca român de pretutindeni cu unele discriminării și batjocuri la adresa mea.

Răspuns Câştigător
| StimabiluI a răspuns:

Cel mai bine ar fi să îți reînnoiești buletinul, altfel te poți trezi cu tot felul de obstacole neașteptate, cum ar fi să ți se respingă o admitere, un dosar de angajare, deschiderea unui cont bancar.
În rest, dacă ai cetățenie română, te bucuri de toate drepturile.
PS: Să nu pui la suflet comentariile răutăcioase, din păcate ca români avem un defect de a-i înjosi străini, cu precădere pe cei care provin din țări mai sărace decât România (deși pe basarabeni nu îi consider deloc străini).

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai ai de invatat la limba română. Se spune buletin „romanesc", să ignore intrebarea, nu să „ignoreze".
Român de pretutindeni pot fi cei plecati prin toata lumea. Tu de unde esti, de „pretutindeni"?

| IAnonimI explică (pentru darrio2007):

Nu cunoști neticheta omule! Ce nebunii vorbești? O vorbesc de la naștere! E limba maternă! Poate sunt mai român decât tine! O greșeala făcută din grabă din cauza sugestiilor tastaturii mă face analfabet după părerea ta!? Presupun că am lecturat cu mult mai multe opere literare decât dumitale, dacă nu deții nici pic de simț! Ce te face român? o hârtie mizerabilă cu o ștampilă șubredă, ce abia dacă se observă sub lumina felinarelor? NU!
Cultura, tradiția și limba!

* Ar fi bine să nu te grăbești să insulți oamenii, în goana spre a fi în topul site-ului, ești doar o fabrică de gunoi. Gândește de 10 ori, meditează o dată dacă merită sau nu. Sper că nu ai mai mult de 10 ani și ești doar un ștrengar care nu are cu ce să-și irosească timpul.

| darrio2007 a răspuns (pentru IAnonimI):

Ai luat foc? Nu te-a insultat nimeni.
Ce e aia neticheta?
Tinere român, au trecut multi ani de cand nu mai sunt ștrengar.
Ai putea vedea varsta la profilul meu, că tot esti tare-n clanță.

| Dragobeta a răspuns (pentru IAnonimI):

"am lecturat cu mult mai multe opere literare decât dumitale" nu cred ca tot "tastatura" ti-a sugerat. "Dumneata" era corect, prea... lecturatule. Apropo, ce-i "neticheta"? Ca nici din context nu ghicesc.
Si nu mai jigni pe aici daca vrei ajutor. Dovedesti ca nu-l meriti.

| KovacsB a răspuns:

"dar rog ca cei care nu dețin competența de a oferi un răspuns util să ignoreze întrebarea. "
Mai ai oleaca de invatat la limba romana.
Conjunctiv Prezent
eu (să) ignor
tu (să) ignori
el/ea (să) ignore
noi (să) ignorăm
voi (să) ignorați
ei/ele (să) ignore

| Dragobeta a răspuns:

Ce inseamna "roman de pretutindeni" si unde sa fie admis?
De ce ai buletinul expirat? Fara el nu faci nimic.

| IAnonimI explică (pentru Dragobeta):

Dacă nu cunoști termenul nu mă poți ajuta.
Român de pretutindeni înseamnă persoană cu izvoare române, dar care nu locuiește în spațiul român și nu deține cetățenie română, precum basarabenii, ce pot beneficia de facilități la admitere, la obținerea bursei, dar dețin și unele restricții. Sper că acum e mai clar?

| Dragobeta a răspuns (pentru IAnonimI):

Si tu esti nascut in Romania ca sa fii "roman de pretutindeni"?
Da, imi era clar dinainte ca urmaresti doar facilitatile si bursa gratuita si neconditionata de note, cazarea gratuita, etc.