| Rukhsandra a întrebat:

Vreau sa dau la medicina la anul' ( la Carol Davila) si vreau sa intreb daca are ceva daca aleg sa dau admitere la fizica (si nu chimie)? Ce e mai bine sa aleg :fizica sau chimie? Eu as alege fizica deoarece mi se pare mai usoara si as putea sa iau o nota mare la admitere.

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Nu are nimic, poti alege orice vrei tu pentru ca oricum materia de admitere la chimie si fizica nu prea te ajuta in facultate.Important este sa iei nota mare la admitere si apoi in facultate te descurci tu daca inveti ca din cate am inteles biochimia si biofizica nu prea au legatura cu chimia si fizica din liceu.

Intr-aadevar sunt multe persoane care aleg sa dea chimia la admitere dar asta nu inseamna ca nu se poate da si fizica daca tu asa preferi.Fiecare isi alege ce considera ca ii este mai usor de invatat sau i se pare mai important(mie spre exemplu mi s-a parut interesanta chimia sa o stiu si asa, ca si cultura generala dupa dmitere)

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dai acolo unde esti mai bazata pe tine.

| Ioana2012J a răspuns:

Chiar vrei la Carol Davila? Esti sigura de alegerea asta? Sa nu iti para rau mai tarziu.winking

| Rukhsandra explică (pentru Ioana2012J):

Da vreau sa dau la Carol Davila...de ce crezi ca o sa-mi para rau mai tarziu?

| Ioana2012J a răspuns (pentru Rukhsandra):

Pai am auzit foarte multe lucruri negative. Si eu dau tot la medicina, dar nu in Bucuresti. M-am gandit la inceput la Carol Davila, m-am interesat, am vorbit cu mai multi studenti de acolo iar ceea ce am aflat m-a pus putin pe ganduri. Nu vreau sa fac 6 ani medicina doar asa de dragul de a pierde timpul, de dragul de a fi umilita de profesorii universitari, de dragul de a nu intelege mai nimic la curs, de dragul de a invata totul degeaba ca apoi sa-i vad pe altii cum platesc examenele si iau note mai mari decat mine. Daca vrei, vorbim mai multe in privat.
O zi buna!