| diana0983 a întrebat:

Vreau sa devin medic stomatolg sunt inca in generala... Deci la ce materii trebuie sa fiu mai atenta? big grin

Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

Trebuie sa fii atenta la biologie, chimie si fizica. Eventual, putina mate nu strica. Insa, biologie si chimie sunt cele mai importante deoarece medicina se axeaza pe fiziologia organismelor (fiziologia = stinta care se ocupa cu studiul biologic si chimic al unor organisme). De fizica ai nevoie deoarece sunt niste procese fizice, interactiuni, intre dinti si trebuie sa stii cum sa procedezi in anumite situatii (cum sa scoti o masea, spre exemplu).

Spor la invatat!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Deocamdata, pentru nivelul la care te aflii acum, trebuie sa acorzi importanta fiecarei discipline pe care o studiezi caci, mai tarziu, catre finalul liceului cand intr-adevar va trebui sa acorzi atentie disciplinelor de concurs la facultate, te vei izbi de lipsa unor cunostinte elementare--- acest fapt iti va"inchide " primul pas in drumul catre facultate, si anume, promovarea bacalaureatului. Numai bine!

| ir3al a răspuns:

Buna Diana.si eu vreau sa devin medic. daca vrei sa ne imprietenim lasa-mi te rog id tau.pa te pup

| bendis92 a răspuns:

Chimie organica (in liceu mai ales -cand o sa fii) si Anatomia omului (in a VII-a si mai departe in liceu a XI-a). Daca le intelegi de pe acum- no problem mai incolo. Acum ai putea de exemplu sa iei atlase si sa vezi multe imagini legate de corpul uman, iar la chimie nu stiu ce sa te sfatuiesc...invata (chiar daca unele lucruri par ilogice). Numai bine!winking

| MeGustaaa a răspuns:

In special la biologie face parte din ramra medicinei.

| diana0983 explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri! >big grin

| RND a răspuns:

Chimie,Fizica,biologie

| AxelCole a răspuns:

Buna Diana...ca sa devii medic stomatolog trebuie sa fii atenta la absolut toate materiile! si cand o sa mai cresti trebuie sa dai la doctorat!